„Oświećmy się!” – warsztaty rodzinne

Zastanawiałeś się kiedyś, jak można wykorzystać niepotrzebne opakowania? Czy wiesz, w jaki sposób przedmioty, które uznajemy za śmieci, mogą zyskać drugie życie? Podczas warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Sulejówka we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to szukaliśmy odpowiedzi na te pytania oraz sprawdzaliśmy, co wspólnego ma ten temat z historią.

Wspólnie sięgnęliśmy do przeszłości, by przekonać się, że recykling nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Uważnie przyglądaliśmy się zdjęciom obiektów ze zbiorów Muzeum, które są niezwykłymi przykładami sztuki okopowej. Wśród nich odnaleźć można zarówno elementy biżuterii (bransoletki, pierścionki, dewizki do zegarków kieszonkowych), jak i przedmioty codziennego użytku – wazony, moździerze czy popielniczki. Do stworzenia tych wyjątkowych obiektów żołnierze zwykle wykorzystywali to, co akurat było „pod ręką” – łuski pocisków, pierścienie wodzące pocisków artyleryjskich  czy przetopione zapalniki. Uczestnicy warsztatów mogli również na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała lampa wykonana z pocisku oraz – wyposażeni w rękawiczki – dotknąć jej i sprawdzić ciężar. Zainspirowani historią rozmawialiśmy również o tym, w jaki sposób dziś możemy przetwarzać niepotrzebne już przedmioty, by w innej formie mogły nam jeszcze służyć. Następnie spróbowaliśmy zwykłe, puste słoiki zamienić w element wystroju wnętrza – własnoręcznie zaprojektowane lampki. Korzystając z klei, różnego rodzaju sznurków oraz przygotowanych wcześniej elementów drewnianych, każda rodzina przygotowała ozdabiała swój szklany klosz według własnego pomysłu. Pod koniec warsztatów sprawdziliśmy, jak powstałe projekty wyglądają po rozświetleniu przez ledowe żarówki. Uczestnicy mogli zabrać swoje lampki do domu, by stały się ozdobą pokoju czy sypialni. Mamy nadzieję, że czytanie przy nich będzie prawdziwą przyjemnością…

Przed nami przerwa wakacyjna. Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy we wrześniu. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie będą pojawiać się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fot. Piotr Litwic