Polska w obiektywie – warsztaty rodzinne na wystawie czasowej „Kulturowe pejzaże II RP” | Cykl: Muzealne przygody z Helą

Kiedy: 23.02.2025 r., niedziela
Godzina: 12:00
Gdzie: sala Łódź
Bilety:
kup bilet>> (liczba miejsc ograniczona)

Drodzy uczestnicy warsztatów!

Przesyłam najserdeczniejsze pozdrowienia z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku! Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce, by przekonać się ile ciekawych opowieści i zakamarków na Was czeka. Przede wszystkim jednak zapraszam Was tutaj na rodzinne warsztaty!
Ponad sto lat temu Polska odrodziła się na mapach Europy. W jej granicach znalazły się tereny wcześniej opanowane przez trzech różnych zaborców, czyli trzy różne codzienności. Zjednoczone pod wspólną nazwą państwową, regiony często zachowały swój intrygujący koloryt – w gwarach, dziełach artystów ludowych, obyczajach, ale także krajobrazie charakterystycznym dla danego miejsca. Właśnie wtedy rozpoczęły się także krajowe podróże turystyczne, które były dodatkowo promowane i wspierane przez władze państwowe. Chciano po prostu lepiej poznać własny kraj i siebie nawzajem! Różnice kulturowe miały inspirować, a nie dystansować, a podróże – kształcić i scalać mieszkańców kraju.
Dokąd najchętniej podróżowano? Jeśli dane miejsce się spodobało, to jak dawano temu wyraz bez dzisiejszych mediów społecznościowych? Jak pozdrawiano bliskich i przyjaciół z podróży? Pocztówką (pssst… a wiedzieliście, że słowo to wymyślił w 1922 roku Henryk Sienkiewicz?)! Wreszcie – co umieszczano wówczas na awersie widokówek? Zdjęcia zabytków, panoramę miast, a może częściej lokalne walory przyrodnicze?

Uff, wiele pytań, ale całe szczęście w poszukaniu odpowiedzi pomogą nam stare kroniki filmowe oraz… ramy do obrazów. Sprawdzimy czy obiektyw aparatu i kamery jest faktycznie obiektywny, a potem zaprojektujemy własne stemple pocztowe! Na pocztówki przykleimy oczywiście także znaczki, by wysłać pozdrowienia do osób, które lubimy.

W ten oto warsztatowy sposób pożegnamy się z wystawą czasową „Kulturowe pejzaże II RP”, która dostępna będzie już tylko do końca lutego. Nasze spotkanie będzie zatem ostatnią szansą, by się jej wspólnie przyjrzeć, a wyniesione inspiracje przełożyć na twórcze działanie podczas warsztatów.

PS

Koniecznie weźcie ze sobą swoje pocztówki – te, które kiedyś znaleźliście w skrzynce na listy lub trzymacie jako pamiątki z odwiedzanych przez Was miejsc.  

Licząc na spotkanie,
Artur

 

Do udziału w zajęciach zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.
Liczba miejsc ograniczona.
Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum, a warsztaty odbędą się w Sali Łódź (budynek główny, poziom -3) oraz na wystawie czasowej „Kulturowe pejzaże II RP” (sala kinowa, poziom -3).
Czas trwania: około 120 minut.
Prowadzący: Artur Jabłoński, pracownik Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Muzealne przygody z Helą”.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika, który dla Was przygotowaliśmy => Przewodnik-dla-odwiedzajacych.pdf (muzeumpilsudski.pl)


W kolażu wykorzystano plakat prezentowany na wystawie czasowej.

 

Wystawa czasowa pod tytułem „Kulturowe pejzaże II RP”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego