Pozdrowienia z Tatr | Cykl: Ach, jak przyjemnie.

Co: warsztaty dla dorosłych i młodzieży 
Kiedy: 30.11.2024 r. (sobota)
Godzina: 15:00
Gdzie: sala „Gdynia”, wystawa czasowa „Kulturowe pejzaże II RP”
Bilety: pobierz wejściówkę>> (liczba miejsc ograniczona)

Góralską gwarą wołamy: heeej! Zapraszamy do Zakopanego! To właśnie tu narodził się polski styl narodowy, którego nośnikiem była sztuka, architektura i rzemiosło, a zakopiańska stylistyka czerpiąca ze sztuki ludowej stała się ikonicznym obrazem odradzającego się w 1918 roku państwa polskiego. Artyści wielu narodów, szczególnie na przełomie XIX i XX wieku, podejmowali się poszukiwania stylu, który opierając się na charakterystycznych elementach dla danego państwa, byłby świadomie wykorzystywanym motywem niosącym idee narodowe. Szczególnie dla młodej II RP istotna była ta artystyczna misja scalania porozbiorowych terenów poprzez wspólny styl narodowy, a entuzjazm twórczy lat 20. i 30. XX wieku eksplodował barwami i ekspresją! Kreowanie symboliki budującej tożsamość zjednoczonych ziem było zadaniem wzniosłym, a jednocześnie niezwykle przyjemnym! Prekursorem stylu narodowego na Podhalu był Stanisław Witkiewicz, artysta zafascynowany tatrzańskim folklorem. To jemu zawdzięczamy najznakomitsze symbole zakopiańskiej architektury i rzemiosła.

Jeśli masz ochotę spędzić z nami twórcze popołudnie, chcesz w swoim domu wykreować wyjątkowy nastrój na długie jesienne i zimowe wieczory, maluj i ozdabiaj z nami abażury! Zainspirujemy Cię przyrodą Tatr, góralską muzyką i barwami haftowanych gorsetów, spódnic i chust! Podaruj sobie odrobię relaksu na góralską nutę. Heeej!

Do udziału w zajęciach zapraszamy dorosłych i młodzież.
Liczba miejsc ograniczona.
Spotkanie odbędzie się w Sali Gdynia (budynek główny, poziom -3) oraz na wystawie czasowej „Kulturowe pejzaże II RP”
(sala kinowa, poziom -3).
Spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum.
Czas trwania: około 120 minut.
Prowadząca: Angelika Dłuska, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

 

To kolejne spotkanie w ramach mini-cyklu „Ach, jak przyjemnie!”, który towarzysz naszej nowej wystawie czasowej o turystyce w II RP. Nie jest konieczny udział w kolejnych lub poprzednich zajęciach w ramach mini-cyklu.


Fotografia wykorzystana w kolażu: autobus kursujący na linii Zakopane-Morskie Oko, 1933. NAC, sygn. 3/1/0/8/3943

 

Wystawa czasowa pod tytułem „Kulturowe pejzaże II RP”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego