Prezent dla Marszałka od Korpusu Oficerskiego 19 pułku ułanów wołyńskich

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wzbogaciło się w grudniu 2023 roku o album fotograficzny podarowany Józefowi Piłsudskiemu przez Korpus Oficerski 19 pułku ułanów wołyńskich.

W zakupionym z Antykwariatu Moderna et Antiqua w Warszawie albumie znajduje się dedykacja: PANU MARSZAŁKOWI JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU na pamiątkę wręczenia sztandaru 19-mu Pułkowi Ułanów Wołyńskich, Ostróg Wołyński, d. 6 sierpnia 1924 r. Album składa się z 13 kart, na których wklejono 17 fotografii. Na okładce znajduje się tłoczony złoconymi literami napis: MARSZAŁKOWI  JÓZEFOWI PIŁSUDSKIEMU umieszczony pomiędzy dwoma wizerunkami odznaki „Parasol”.

Album ten pochodzi z przedwojennych zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze (nr 4257). W „Ewidencji Zbiorów Marszałka Józefa Piłsudskiego”, w której zapisano wszystkie dary dla Józefa Piłsudskiego, jest odnotowany pod numerem 542.

Oprócz albumu zakupiliśmy zestaw do reprografii firmy Kaiser z pełnym wyposażeniem, który składa się ze stołu, podstawy, kolumny z pilotem i uchwytem na aparat oraz dwóch lamp LED dedykowanych do tego zestawu wraz z filtrem polaryzacyjnym. Dzięki zakupieniu zestawu Pracownia Digitalizacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pozyskała profesjonalny sprzęt o wysokich parametrach, który umożliwi digitalizację muzealiów zgodnie zaleceniami Narodowego Instytutu Muzeów.

Zakup albumu fotograficznego do zbiorów Muzeum został w całości zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie umowy Nr 85/DF-V/MA/2023 przeznaczonych na realizację zadania: Zakup albumu fotograficznego do zbiorów Muzeum oraz zestawu do reprografii niezbędnego do digitalizacji muzealiów zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Muzeów.

Łączny koszt dotacji: 74 660 zł