Przychodnia. Złap oddech w Muzeum. Instalacja artystyczna

Na pierwszym planie kwitnące, fioletowe bzy. W tle willa Bzów - dwupiętrowy, biały budynek.

Pierwszy oddech łapiemy już 10 sekund po przyjściu na świat. Zdrowy, dorosły człowiek każdej minuty swojego życia bierze od 16 do 18 wdechów. Ile oddechów zaczerpniesz w ciągu dnia, a ile ich już za tobą od początku twojego życia?

Poprzez instalację artystyczną przypominamy przeszłość Willi Bzów. Obecnie należący do kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zabytkowy budynek, przez większość XX wieku był publiczną przychodnią zdrowia, która służyła mieszkańcom Sulejówka i okolicy. W kilku prostych działaniach przypomnimy o tym minionym czasie: dzięki instalacji artystycznej znów usłyszymy głosy osób, które tu pracowały oraz przeczytamy wspomnienia dawnych pacjentów i pacjentek. W ostatnich latach działalności budynek był w złym stanie technicznym, władze miasta poszukiwały funduszy na przeniesienie przychodni w inne miejsce.

Dziś, w odnowionym budynku, o dawnej atmosferze przychodni wciąż przypominają skrzypiące, drewniane schody. Choć nikt tu już nie wystawia recept, to jednak sama wizyta w Muzeum może być antidotum na stres i zabieganie! Kilka lat temu kanadyjscy lekarze z Montrealu zaczęli zalecać swoim pacjentom i pacjentkom wizyty w muzeach, ponieważ podobno taka aktywność i kontakt ze sztuką pobudzają organizm do produkcji tych samych hormonów co podczas uprawiania sportu. Zapraszamy zatem nie tylko do zapoznania się z instalacją artystyczną w Willi Bzów, ale również do „zatrzymania się” i złapania oddechu. Sprzyjać temu może również późniejszy spacer po odtworzonym ogrodzie historycznym, czy poszukiwanie na muzealnej wystawie stałej motywów związanych z pojęciem zdrowia. Po prostu na zdrowie!

Koncepcja wystawy: Karolina Pluta

Współpraca: Dorota Koral, Ewa Łepkowska, Anna Osiak, Justyna Sadowska, Aneta Sapilak, Olga Ślifirska

Aranżacja przestrzeni: Jakub Drzastwa
Muzyka: Magdalena Sowul
Zdjęcia: Zygmunt Fit, Aleksandra Jarzębska, Maja Jarzębska, Edward Rejmer, Katarzyna Woźniak-Gdak.

Swoimi wspomnieniami podzieliły i podzielili się: pracowniczki przychodni oraz ich pacjenci i pacjentki.

Zwiedzanie:

• środa – piątek: 12.00 – 17.00,
  • sobota: 16.00 – 19.00
  • niedziela: 10.00 – 13.00

Wstęp bezpłatny

Wernisaż: 29 czerwca 2021 r. o godzinie 18.00

Zamknięcie wystawy: 4 września 2021 r.