Rzeczy(nie)pospolite. Nasze związki z Japonią – akcja ratowania tzw. Sierot Syberyjskich w latach 1920-1923 (online)

japońska rycina przedstawiająca Fiji, przełom XIX i XX wieku

Prowadząca: Jadwiga Rodowicz-Czechowska

Kiedy? 13 maja, czwartek

Online – na żywo na fanpage’u Muzeum na Facebooku

Czas trwania: ok. 1h

Wydarzenie bezpłatne

Polskie Dzieci Syberyjskie to blisko 900-osobowa grupa dzieci ewakuowana w latach 1919-1923 z terenów wschodniej Syberii i Mandżurii. Ratowanie ich było wielką, bezprecedensową w naszych dziejach akcją pomocy humanitarnej. Dzieciom tym zagrażały niebezpieczeństwa niesione przez wojnę domową i rewolucję w Rosji.

Zasadniczą rolę w ewakuacji dzieci syberyjskich odegrała Japonia, a w szczególności dwór cesarski, rząd, Japoński Czerwony Krzyż, wojsko i administracja. To jak dotąd mało znana karta w dziejach stosunków polsko-japońskich.

Niektóre z uratowanych dzieci, już jako nastolatki, brały udział w ruchu oporu po wybuchu II wojny światowej, a ambasada Japonii przez pewien czas udzielała im ochrony przed Gestapo. Jeden z ośrodków opieki w Tokio (Fukudenkai) od kilku lat upamiętnia tę pierwszą międzynarodową akcję Japońskiego Czerwonego Krzyża i w Japonii sprawa ratowania dzieci jest stosunkowo znana, powstał na ten temat film fabularny.

Spotkanie poprowadzi Jadwiga Rodowicz-Czechowska – kuratorka wystaw w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, japonistka, teatrolożka i była ambasador RP w Tokio.