Rzeźba autorstwa Mariana Konarskiego

Instytucje wspierające polską kulturę: Fundacja Trzy Trąby i Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego przekazały Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rzeźbę konną, przedstawiającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to projekt pomnika w stylu art deco z 1937 roku, który nigdy ostatecznie nie powstał. Fundacje sfinansowały zakup rzeźby autorstwa Mariana Konarskiego w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Brązowy odlew wykonany został z jedynego istniejącego, oryginalnego modelu gipsowego. Artysta wykonał model na ogłoszony w 1936 roku konkurs na pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Pomnik miał stanąć w okolicach ulicy Oleandrów. Ostatecznie jednak konkursu nie rozstrzygnięto i żadna ze zgłoszonych prac nie została wówczas zrealizowana. Projekt Mariana Konarskiego, za sprawą jego spadkobierców, doczekał się jednak realizacji w postaci ośmiu odlewów z brązu.

– Z uwagi na kunszt wykonania rzeźby i samą osobę Marszałka Piłsudskiego stwierdziłem, że świetnym pomysłem byłoby nabycie jej i przekazanie do powstającego muzeum w Sulejówku. Szczególnie biorąc pod uwagę, że celebrujemy stulecie niepodległości. Połączyliśmy siły z fundacją Trzy Trąby Macieja Radziwiłła i postanowiliśmy pozyskać pomnik. – mówi Michał Sobański, założyciel Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Marian Konarski (1909-1998) był malarzem, rzeźbiarzem i teoretykiem sztuki, należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Kształcił się pod kierunkiem Stanisława Szukalskiego, a przez większość życia związany był z Krakowem i Małopolską. Prowadził pracownię malarsko-lakierniczą, jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Przekazanie odlewu rzeźby Muzeum odbyło się 13 marca 2019 r.

– Jesteśmy szczęśliwi, wyeksponujemy ją w powstającym budynku muzeum. To jest jedna z wybitniejszych prac Mariana Konarskiego, a Marian Konarski był jednym z najwybitniejszych artystów, którzy działali przed wojną i po wojnie w Polsce – powiedział podczas uroczystości przekazania rzeźby Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku gromadzi eksponaty i świadectwo pamięci o Marszałku. Powstający nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny będzie się składał z budynku muzealno-konferencyjnego oraz części historycznej, w tym dworku „Milusin” zakupionego w darze dla Marszałka ze składek polskich żołnierzy.