Sąsiedztwo – Spotkanie – Świętowanie. Wystawa zdjęć

Ktoś zrobił zdjęcia. My dopowiadamy historię. Patrzymy na ludzi, gdy są razem – w chwilach beztroski, zabawy, ale też powagi. Widzimy, jak pozują – zbierają się w grupie przed domem, w ogrodzie, na boisku, w lesie, w pracy, podczas rodzinnych i oficjalnych uroczystości.

Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, znajdują czas na spotkanie. Z tego spotkania rodzi się święto. Święto, w którym najważniejsi są ludzie – ich emocje, nadzieje, po prostu obecność.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się w Wilii Bzów, która jest częścią Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, drugą – plenerową, można zobaczyć na ogrodzeniu Willi Walerianka przy ulicy Świętochowskiego 44.

W Willi Bzów można obejrzeć zdjęcia, które są jak podróż przez XX wiek w zbiorze znajdują się fotografie z zarówno z początku lat 20. jak i końca lat 70. ubiegłego stulecia.

Przy Willi Walerianka zaprezentowano reportaż z czerwca 1944 roku z I Komunii Świętej Zofii Szałkiewcz. Zofia zmarła w 2017 roku, do końca życia mieszkała w Wilii Walerianka. Klisze fotograficzne z komunijnym reportażem odnalazł Mirosław Orzechowski, obecny właściciel domu, a zarazem wolontariusz Muzeum.

Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Społecznego Sulejówka zostały podarowane Muzeum przez mieszkańców i mieszkanki Sulejówka.

Do przygotowania ekspozycji wykorzystane zostały fotografie podarowane przez: Andrzeja Borodzika, Andrzeja Dziurzyńskiego, Mariusza Kolmasiaka, Irminę Matyjasek-Jałowiecką, Barbarę Jaździk, Mirosława Orzechowskiego, Elżbietę Krzak, Barbarę Pasińską-Kruk, Elżbietę Puczniewską-Pyszyńską, Mirosława Pyszyńskiego, Irenę Tarasow, Andrzeja Tomaszewskiego, Mirosława Krzysztofa Smosarskiego, Alicję Zdanowicz, Franciszkę Żerańską.

Ponadto wykorzystane zostały zdjęcia ze zbiorów: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawę przygotował zespół w składzie: Karolina Pluta, Mirosław Orzechowski., Małgorzata Basaj, Beata Nessel-Łukasik, Olga Ślfirska.

Szczególne podziękowania dla Róży Orzechowskiej.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia:
– w weekend otwarcia 27.06 – 28.06 w godzinach 12:00 – 16:00
– we wtorki, czwartki i piątki od 12:00 do 17:00