Ścieżkami Piłsudskich – spacer po ogrodzie Aleksandry, Józefa, Wandzi i Jagódki

zdjęcia kwiatów i ogrodu MilusinaMuzealny kompleks składa się z nowoczesnego gmachu, skrywającego wystawę stałą, oraz terenu historycznego, czyli ogrodu z domem rodzinnym Piłsudskich. Między nimi stoi drewniana furtka, której przekroczenie jest niczym podróż w czasie.

Zapraszamy do „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, do ulubionych przez członków rodziny roślin i ławeczki Marszałka. Do miejsca, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda otaczająca dworek „Milusin”. Zachęcamy do odwiedzenia sielskiej, rodzinnej przystani w otulinie lasu – może i gościom udzieli się atmosfera dawnego letniska, jakim był Sulejówek? Niby pozostajemy w środku miasta, jednak oferujemy relaksujący spacer na łonie natury z przewodnicką narracją o czasach minionych.

Prawdopodobieństwo czerpania przyjemności z kontaktu z przyrodą jest wysokie, zatem jeśli słabo znosisz śpiew ptaków, szum drzew oraz zapach kwiatów i ziół, nie lubisz podglądać co dzieje się na grządce, to… i tak polecamy! Tutaj historia czeka na każdej ścieżce, a przewodnik przywoła podczas zwiedzania wiele opowieści i anegdot z „ogrodowego” życia rodziny Piłsudskich – zapewne tych mniej znanych, prywatnych, a może i tych rangi państwowej?

Kiedy: soboty i niedziele godz. 11:30, 14:30, 16:00
Cena biletu: 7 złotych – normalny, 5 złotych – ulgowy
Czas oprowadzania: około 60 minut
Każda grupa spotyka się w holu głównym gmachu na poziomie 0 (grupa maksymalnie do 15 osób + przewodnik)

kliknij, aby kupić bilet

Piłsudscy zamieszkali w Sulejówku sto lat temu. Niektóre dzisiejsze rozłożyste drzewa, wówczas dopiero zaczynały piąć się ku słońcu, bo znaczą część ówczesnej działki porastał sosnowy zagajnik zapewniający rodzinie prywatność. Młody las najbardziej cieszył Marszałka, a dziś wdzięcznie jest nazywany „puszczą milusińską” – łatwo dostrzec w nim upływający czas. Ogród Piłsudskich zmieniał się czy to w zależności od pór roku, czy to za sprawą dosadzanych nowych gatunków roślin, które bujnie rozrastały się. Pojawiały się także upiększające ogród prezenty imieninowe i niektóre spróbujemy odnaleźć. Najwięcej jednak zmian zaszło, gdy Piłsudskich w „Milusinie” już nie było… To także będzie tematem naszego spaceru. Podążając leśnymi ścieżkami zrewitalizowanego ogrodu, poznamy jego przedwojenny charakter oraz funkcje jakie spełniał. Odwiedzimy aromatyczny warzywnik, sad i z bezpiecznej odległości niewielką pasiekę, odpoczniemy na ławeczce, przystaniemy nad oczkiem wodnym, a nawet przy niepozornej studni. Wszystko może być pretekstem do snucia opowieści, bo ogród nie tylko zapewniał dostęp do świeżych jarzyn i grzybów, ale był to także plac zabaw dla córek Piłsudskich, Wandzi i Jagódki, miejsce spacerów Marszałka, podczas których szukał odpoczynku i inspiracji do swej pracy pisarskiej, czy wspólnych zabaw i wypraw z dziećmi w poszukiwaniu wczesną wiosną ulubionych leśnych sasanek.

Raz w roku ogród stawał się centrum hucznych uroczystości, na które przybywały tłumy gości – domyślacie się co świętowano? Opowie o tym przewodnik. Wskaże również, w którym zakątku Marszałek prowadził polityczne dysputy z premierem Moraczewskim i pewnie zdradzi, czy Ziuk kopał grządki w warzywniku małżonki Oli? I jakie kwiaty najbardziej lubiła gospodyni, których oczywiście nie brakowało wokół „Milusina”?

Przedwojenna posiadłość Aleksandry i Józefa Piłsudskich w Sulejówku to urzekająca leśną atmosferą zabytkowa część kompleksu muzealnego, która dzisiaj jest Pomnikiem Historii. Przede wszystkim jednak to wyjątkowe miejsce, które mieszkańcy zawsze uważali za swój jedyny, prawdziwy dom rodzinny, gdzie pośród ulubionych kwiatów i drzew wiedli skromne życie na uboczu. Poznaj zieloną stronę historii!

Zakupiony bilet upoważnia do wizyty w ogrodzie, jednak ze względu na trwający remont nie dotyczy dworku „Milusin”. Prosimy o uwzględnienie, że nie upoważnia także do zwiedzania wystawy stałej. Wstęp na teren ogrodu jest możliwy wyłącznie z przewodnikiem – poza godzinami zwiedzania teren jest niedostępny dla gości.