Siostrzeństwo jest dla wszystkich! Warsztaty artystyczno-społeczne (II)

Kiedy: 15 czerwca 2023 r. (czwartek)
Godzina: 12.00
Gdzie: Willa Bzów (spotykamy się przed wejściem do willi)
Czas trwania: ok. 3 godzin
Zapraszamy młodzież, dorosłych, seniorów.

Wydarzeni bezpłatne (liczba miejsc ograniczona)

20 maja zainicjowaliśmy spotkania w ramach projektu „Siostrzeństwo” z udziałem artystki Ewy Cieniak. Nasze warsztaty artystyczno-społeczne wpisują się w obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej i to właśnie ona – kobieta działająca na rzecz kobiet – zainspirowała nas do tego przedsięwzięcia.

Na zajęciach prowadzonych przez Ewę Cieniak, snując nasze osobiste opowieści, będziemy haftowały własne portrety. Nie musisz umieć posługiwać się igłą i nicią, nauczysz się tego z naszą pomocą. Nie musisz także przynosić przyborów, wszystko co potrzebne, będzie na miejscu do twojej dyspozycji. Najważniejsze, abyś przed warsztatami, do 13 czerwca, przesłała nam swoje ulubione zdjęcie w dobrej jakości (możesz je zrobić aparatem w swoim smartfonie). Na jego podstawie Ewa Cieniak przygotuje dla Ciebie szkic, który samodzielnie wypełnisz kolorowymi nićmi. Wszystkie dzieła zaprezentujemy na muzealnej wystawie plenerowej w połowie sierpnia. Portrety połączy złota nić, symbol naszego siostrzeństwa i meandrujących losów, splatających ze sobą „niespokrewnione siostry”.

W czasie warsztatów chcemy zastanowić się razem z Wami, jakie wartości zawierają się haśle „siostrzeństwo”? Wraz z postępującą ewolucją społeczną, w tym także ewolucją języka polskiego, pojawiło się ono w przestrzeni publicznej (jako odpowiedź na „braterstwo”), ale nadal nie ma jasnej definicji słownikowej.

Haft przeżywa obecnie swój renesans, nie jest już kulturowym normatywem przypisywanym wyłącznie kobietom, ale stał się rodzajem hobby dla wszystkich. Jeśli masz ochotę artystyczne wpisać się w korowód postaci związanych z Sulejówkiem, budować i wspierać siłę kobiet, spędzić przyjemnie czas w miłym gronie, nawiązać lub pogłębić sąsiedzkie relacje, „Siostrzeństwo” jest dla Ciebie!

Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 15 czerwca (czwartek) o godz. 12, kolejne 24 czerwca (sobota), na ostatni warsztat zapraszamy 22 lipca (sobota).

Wybierz jeden odpowiadający Ci termin. Jeśli chcesz uczestniczyć w najbliższym spotkaniu, zapisz się na warsztat już dziś!

Bilet na warsztat pobierz za pośrednictwem strony internetowej, wypełnij formularz zgłoszeniowy znajdujący się w mailu z potwierdzeniem pobrania wejściówki i wraz ze swoim zdjęciem prześlij mailem na adres: [email protected] Uwaga! Przesłanie zdjęcia jest warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w warsztacie.

Warsztaty poprowadzi artystka Ewa Cieniak i Angelika Dłuska, kuratorka w Dziale Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Ewa Cieniak
ewacieniak.com

„Jestem absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych powróciłam do tworzenia.

Haft traktuję jako medium bardzo elastyczne. Przybiera w moim wykonaniu różne formy. Czasem malarską, innym razem bardziej graficzną, a jeszcze innym – rzeźbiarską. To mnie w tym fascynuje, pociąga i widzę tu dla siebie niewyczerpane źródło inspiracji i radości tworzenia. Ostatnio coraz częściej tworzę instalacje z wykorzystaniem włókien, tkanin i materiałów pochodzących z recyklingu.

Nie zamykam się w jakimś konkretnym stylu przedstawiania. Stale poszukuję i eksperymentuję. Pracuję seriami. Najczęściej i najchętniej tworzę cykle. Aż do wyczerpania energii na dany temat.

Niezmiennie interesują mnie ludzie, ich twarze, emocje oraz relacje między nimi. Portretując ich staram się sięgnąć głębiej, pod powierzchnię. Efekt jest wynikiem moich obserwacji i przemyśleń, ale także podążania za intuicją. Ona odgrywa w mojej twórczości bardzo ważną rolę.

Obserwuję także to, co dzieje się dookoła mnie, co dzieje się w przestrzeni społecznej, lokalnie, globalnie, w naturze. Jeśli czuję, że mam coś na ten temat do powiedzenia, coś, co warto powiedzieć i może to wpłynąć na zmianę na lepsze, na zmianę percepcji przez odbiorców – realizuję projekt na ten temat. To jest moja artystyczna forma aktywizmu społecznego.

Obecnie równolegle z tworzeniem własnych autorskich projektów – pracuję nad projektem partycypacyjnym O_KRĘGI, do którego zapraszam kobiety w różnym wieku, z różnych środowisk i miast.

Wychodzę z działaniami artystycznymi i swoją twórczością w przestrzeń publiczną, miejską i naturę. Stworzyłam w podłódzkiej wsi Frydrychów Galerię plenerową “Trzy sarny”.

Jestem dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2020 otrzymałam stypendium „Kultura w sieci” w ramach którego stworzyłam animowany film haftowany „TABULA RASA“.

W roku 2021 zrealizowałam projekt stypendialny „Panorama miasteczka”, zbiorowy portret mieszkańców Koluszek, mojego rodzinnego miasta”.

Wybrane wystawy:

TWARZĄ W TWARZ / indywidualna / Centrum Sztuki GAKERIA EL w Elblągu / marzec 2023
OBLICZA TKANINY / grupowa / Galeria FORMA w Warszawie / luty 2023
WODA / indywidualna / BWA Kielce / listopad 2022
HISTORIE DO OPOWIADANIA / grupowa / Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu / grudzień/luty 2023
FESTIWAL TKANINY / grupowa / KSIĄŻNICA POMORSKA / SZCZECIN / wrzesień 2022
PANORAMA MIASTECZKA / indywidualna / WIEŻA CIŚNIEŃ w Bydgoszczy / wrzesień 2022
8 KOBIET / indywidualna / FestivALT / KRAKÓW / lipiec 2022
MATERIAL THINKING / grupowa / GALERIA PROM KULTURY w Warszawie / czerwiec 2022
SZTUKA WŁÓKNA / grupowa / DAP3 GALERIA w Warszawie / maj 2022
DOTYK TKANINY / grupowa / DAP3 GALERIA / WARSZAWA / maj 2021
EWENEMENT / indywidualna / GALERIA APTEKA SZTUKI w Warszawie/ marzec 2021
ODKRYTE / indywidualna / GALERIA MIKROMIASTO / WARSZAWA / listopad 2019