Słownik Legionistów Polskich 1914-1918. Tom 2. (Litery: Ci-Gn) – Janusz Cisek, Ewa Kozłowska, Łukasz Wieczorek

Muzeum Józefa Piłsudskiego od kilku lat prowadzi badania naukowe i prace redakcyjne, których ukoronowaniem jest zapoczątkowana w roku 2022 edycja wielotomowego Słownika Legionistów Polskich. Tom 1 (litery: A-Ch). Pod koniec 2023 roku ukazało się wydanie tomu 2 (litery: Ci-Gn). Ta seria wydawnicza stanowi żywy pomnik czynu zbrojnego Legionistów Polskich, środowiska, które w 1914 r. pod wodzą Józefa Piłsudskiego zainicjowało walkę Polaków o Niepodległość i doprowadziło do odrodzenia Rzeczypospolitej.

Słownik Legionistów Polskich – i na tym polega jego największy walor – zawiera życiorysy nie tylko najbardziej znanych żołnierzy spośród kadry dowódczej (generałów i wyższych oficerów) – lecz ukazuje pozostające dotąd w cieniu biogramy ponad 55 tysięcy żołnierzy ze wszystkich warstw społecznych, różnorodnych zawodów i profesji, różny wyznań i pochodzenia etnicznego (blisko tysiąc wyznania mojżeszowego, ewangelików i prawosławnych, kilkuset Węgrów), pochodzących ze wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej, wszystkich tych,  którzy „odważyli się być wolnymi” i wstąpili na szlak wojenny za Józefem Piłsudskim.

Słownik Legionistów Polskich 1914-1918 jest niezwykle cennym źródłem wiedzy o społeczeństwie polskim z przełomu XIX i XX wieku, a wydanie go drukiem wraz z załączonym do niego analitycznym opracowaniem stanowiącym portret socjologiczny środowiska stanowi ukoronowanie dotychczasowych badań i jest pomnikiem pokolenia, pomnikiem wieńczącym obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Kup książkę online>>

Autor: Janusz Cisek, Ewa Kozłowska, Łukasz Wieczorek