Stanisław Sieradzki „Świst”. Moje harcerskie szlaki wiodły także do Sulejówka (wystawa czasowa)

druh Świst i harcerze (zdjęcie czarno-białe)Kiedy: 15 września 2021 – 16 lutego 2022
Gdzie: Willa Bzów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Wstęp wolny

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Miasto Sulejówek i Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Sulejówek zapraszają od 15 września na wystawę czasową poświęconą osobie, która splotła swój los z miastem Józefa Piłsudskiego. Stanisław Sieradzki, znany w Sulejówku jako druh „Świst”, był majorem harcmistrzem ZHP, który od lat 70. ubiegłego wieku angażował się w życie społeczne podwarszawskiego miasteczka.

Od 2013 roku w Muzeum istnieje pionierski w skali kraju zespół, którego celem jest rozwijanie relacji z najbliższym otoczeniem – mieszkańcami i mieszkankami Sulejówka. Dział Programów Lokalnych we współpracy z wolontariuszami dokumentuje i popularyzuje historię miasta, a wystawa o druhu „Świście” jest jednym z przykładów wspólnych realizacji. Pomysł uczczenia setnych urodzin mjr. hm Stanisława Sieradzkiego wyszedł właśnie od wolontariuszek Muzeum, a sama ekspozycja nie mogłaby powstać bez zaangażowania jego przyjaciół, czy wspomnianych partnerów projektu. Efektem jest wystawa ukazująca niezwykle barwne życie m.in. bohatera Powstania Warszawskiego (szlak bojowy Batalionu „Zośka”), którego opowieści i gawędy stały się inspiracją do kultywowania tradycji Szarych Szeregów w środowisku harcerstwa sulejóweckiego.

Wystawa podzielona jest na trzy części opowiadające o kolejnych etapach życia druha „Śwista”. Ważnymi elementami są zarówno pamiątki udostępnione przez przyjaciół Stanisława Sieradzkiego, jak i eksponaty wypożyczone specjalnie na tę wystawę z Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja nieco wymyka się zatem poza lokalne ramy, dzięki czemu może okazać się interesująca także dla odbiorców spoza społeczności Sulejówka.

Bezpłatnie zwiedzanie:

• soboty w godzinach 16.00-19.00,
  • niedziele w godzinach 10.00-13.00,
  • lub po wcześniejszym umówieniu się  ([email protected]; +48 22 77 88 029).

W związku z obostrzeniami wynikającymi z panowania pandemii do 16 lutego wystawa będzie dostępna do zwiedzania wyłącznie w weekendy.

Wystawa nie mogłaby zostać zrealizowana bez zaangażowania następujących osób ze środowiska harcerskiego, działaczy społecznych i muzealnych: Adam Cudny, Agata Chojecka, Anna Drężek, Marta Idziak, Janusz Kawalec, Kinga Kryńska, Ewa Malesa, Andrzej Malesa, Małgorzata Pazura, Zofia Ratyńska, Bartosz Sadowski, Wojciech Sobieszuk i Jacek Zalewski.

Szczególne podziękowania dla Radosława Szuby.

Koncepcja i aranżacja przestrzeni: Kuba Drzastwa

Projekt realizowany we współpracy z Miastem Sulejówek, Związkiem Harcerstwa Polskiego i Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Logotypy: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Sulejówek (herb), Związek Harcerstwa Polskiego, Urząd do spraw kombatantów i osób represjonowanych