Stulecie dworku „Milusin”

Kiedy: 24 czerwca 2023 r. (sobota)
Godzina: 12.00-23.00
Gdzie: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Al. Piłsudskiego 29, Sulejówek

Po trzydziestu latach intensywnej działalności Józef Piłsudski wycofał się z życia politycznego. Miejscem wytchnienia dla Marszałka i jego rodziny stał się Sulejówek. Jeszcze na zakupionej przez Aleksandrę ziemi stał drewniany budynek, który traktowali jednak jako letnisko. Za to obiekt całoroczny Józef Piłsudski otrzymał w 1923 roku w prezencie od żołnierzy w podziękowaniu za czyn niepodległościowy.

Dworek „Milusin”, według projektu znanego architekta Kazimierza Skórewicza, stał się domem rodzinnym Józefa, Aleksandry, Wandy i Jadwigi, a dziś jest największą pamiątką materialną po Marszałku i jego rodzinie. „Milusin” jest częścią kompleksu Muzealnego, dlatego przywołując radosną atmosferę osiedlin, zapraszamy do świętowania stulecia być może jednego z najsłynniejszych polskich dworków! Już 24 czerwca, w rocznicę przekazania „Milusina”, od godzin porannych aż do późnego wieczora będziemy wspólnie bawić się i grać, zwiedzać, tańczyć a nawet zasiądziemy w kinie letnim!

Program

12.00-18.00

  • Zbudujmy makietę dworku „Milusin” i ogrodu
    Zapraszamy do plenerowej warsztatowni, w której wspólnie zbudujemy wielką makietę domu rodzinnego Piłsudskich. Do udziału zapraszamy zarówno małych architektów, nieco starszych inżynierów, jak i całkiem dorosłych majsterkowiczów.

  • Zabawy Wandy i Jadwigi, czyli podwórkowe gry sprzed 100 lat
    Muzealny plac zamieni się tego dnia w plac zabaw dla całej rodziny! Na przykładzie ulubionych gier i swawoli najmłodszych mieszkanek „Milusina” przekonacie się jak bawiono się wiek temu. Jest spora szansa, że poczujecie całkiem aktualną frajdę!

10:00-19:00 | na zwiedzanie obowiązują bezpłatne wejściówki

  • Zwiedzanie | Dworek „Milusin” i ogród historyczny (limit biletów online wyczerpany!)
    Z okazji setnej rocznicy przekazania Józefowi Piłsudskiemu „Milusina” w uznaniu jego zasług dla czynu niepodległościowego, zwiedzanie dworku i wstęp na teren historyczny będzie bezpłatny. 

  • Zwiedzanie | Trzy oblicza Aleksandry
    Dzięki tej ścieżce zwiedzania szeroko zapoznacie się z muzealnym kompleksem i oczywiście lepiej poznacie sylwetkę kobiety, która zadecydowała o stworzeniu tu domu rodzinnego Piłsudskich. To Aleksandra zakupiła letnisko w Sulejówku i tym samym rozpoczęła ponad stuletnią historię tego miejsca. Zwiedzanie ścieżką jest bezpłatne, należy jednak wcześniej pobrać bezpłatną wejściówkę w kasach Muzeum.

  • Zwiedzanie | Wystawa czasowa „Żołnierskie dary”
    Zapraszamy na wystawę czasową części sreber Funduszu Obrony Narodowej, na rzecz którego obywatele w drugiej połowie lat 30-tych XX w. przekazywali dary na wsparcie dozbrojenia polskiej armii. Odzew społeczny był ewenementem na skalę światową. Ekspozycja czasowa uzupełniająco wpisuje się w tematykę muzealnej wystawy stałej, gdzie jednym z najważniejszych zagadnień jest ofiarność na rzecz ojczyzny, będąca przejawem formującego się społeczeństwa obywatelskiego.

    Wstęp na wystawę „Żołnierskie dary” jest bezpłatny, nie są potrzebne wejściówki.

19:00

  • Toast na stulecie!
    Po swawolach i harcach, a tuż przed muzyczną zabawą na cztery fajerki, będzie czas na pokrzepiającą niespodziankę!

19:15

  • Potańcówka | Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne
    Jak świętować, to z przytupem! Razem z Jankiem Młynarskim i Warszawskim Combo Tanecznym porwiemy Was do tańca jak na przedwojennym dansingu. Szykujcie wygodne buty, bo nie zabraknie między innymi warszawskich szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego. Przy takiej kapeli i muzyce na żywo nikt nie usiedzi w miejscu!

21:15

  • Kino letnie | „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illes (1918 r.)
    Pola Negri w roli pięknej Mani Walkowskiej, która poznaje kompozytora Hansa i zakochuje się w nim z wzajemnością. Ich miłość inspiruje muzyka do napisania opery, ale losy utworu – i kariera jego autora – zależą od wpływowego mecenasa Morelliego, któremu piękna Mania też wpada w oko… Jak się skończy ten melodramat? Przekonajcie się sami, a przed seansem posłuchajcie o kulisach powstawania tego filmu i kinematografii ów okresu – prelekcję poprowadzi Grzegorz Rogowski. Mniej cierpliwych widzów zapraszamy na animacje przygotowane przez hufiec Sulejówek! W trakcie pokazu rodzice z dziećmi, którym film nie przypadnie do gustu, będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez harcerzy!