„Tajemnica pugilaresu” – gra paragrafowa

Jednym z projektów zrealizowanych przez Młodzieżową Radę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w czasie swojej dwuletniej kadencji było stworzenie tak zwanej gry paragrafowej. 

Zainteresowania członków II kadencji Młodzieżowej Rady Muzeum od początku dotyczyły codziennego życia w okresie międzywojennym oraz dawnych gier. Gra paragrafowa, do której zapraszamy, to efekt połączenia poszukiwań w źródłach historycznych i własnych wyobrażeń dotyczących tego czasu.

Inspiracją dla fabuły stała się słynna historia kradzieży portfela ministrowi spraw wewnętrznych – generałowi Felicjanowi Sławojowi Składkowskiemu. Do zdarzenia doszło 5 kwietnia 1935 roku podczas uroczystości pogrzebowych generała Daniela Konarzewskiego, w których Składkowski brał udział. Tego typu okoliczności stanowiły zawsze świetną okazję dla „doliniarzy”, którzy nie wahali się obierać za cel swoich niecnych działań nawet znanych osobistości. Sprawa stała się głośna również ze względu na fakt, że działania policji długo nie przynosiły efektu. Pomogła ponoć dopiero interwencja znanego rzezimieszka „Taty Tasiemki” i ponoć dopiero jego interwencja w przestępczym światku sprawiła, że minister odzyskał swoją zgubę, a wraz z nią wszystkie dokumenty. Zniknęły jedynie pieniądze…

Gra paragrafowa powstawała w szczególnej sytuacji pandemii SARS—CoV—19, która uniemożliwiła prowadzenie tradycyjnych spotkań, dyskusji i działań warsztatowych, ale także korzystanie z bibliotek czy archiwów. Przenieśliśmy się więc wraz z naszymi poszukiwaniami do świata wirtualnego, mając jednocześnie nadzieję, że przygotowana przez nas zabawa pozwoli graczom zagłębić się w rzeczywistość międzywojennej Warszawy i poznać ją z nieco innej perspektywy. A może nawet zachęci do spaceru śladami bohaterów i miejsc odwiedzanych podczas naszej przygody… tym razem już w „realu”!


okładka gry paragrafowejKliknij w okładkę, aby pobrać pdf z grą paragrafową „Tajemnica pugilaresu”.