Tajemnice starych szuflad (warsztaty z cyklu „Wspólne czwartki”)

Kiedy: 14 września (czwartek)
Gdzie: sala edukacyjna „Łódź” (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania: ok. 2 godzin
Wydarzenie bezpłatne (liczba miejsc ograniczona)

Zapraszamy  dorosłych, seniorów oraz młodzież na warsztat rozpoczynający cykl spotkań towarzyszących wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach”.

Specjaliści z naszego Muzeum podzielą się z Wami fachową wiedzą oraz doświadczeniem, które wykorzystywali w trakcie tworzenia wystawy. Podczas pierwszego spotkania wspólnie będziemy odkrywać tajemnice starych szuflad.
Dokumenty oraz fotografie przechowywane w domowych archiwach to ważne pamiątki rodzinne. Na papierowych kartach znajdują się często szczegółowe informacje o codzienności pokolenia naszych dziadków i pradziadków. Z obrazami utrwalonymi na kliszach i odbitkach wiążą się wspomnienia i emocje uczestników zdarzeń. Wszystkie te skrawki przeszłości są wykonane z delikatnych i nietrwałych materiałów, a zatem i podatne na uszkodzenia. Niszczący upływ czasu dotyka także pamięci o ludziach i sytuacjach przedstawionych w kadrach. Czy coś możemy z tym zrobić?

Z okazji wystawy „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” zapraszamy na warsztat poświęcony starym dokumentom i fotografiom. Justyna Barańska z Działu Zbiorów opowie w jaki sposób możemy dziś zadbać o te pamiątki: jak je przechowywać i jak je oglądać, aby zachować je w możliwie nienaruszonym stanie. Wskaże także czego robić pod żadnym pozorem nie wolno! Z kolei Michał Janik i Paweł Przeździecki z Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki spróbują odpowiedzieć na pytanie co można wyczytać ze starych dokumentów i zdjęć oraz gdzie przy tym szukać pomocy.

Warsztat „Tajemnice starych szuflad” poprowadzą: Justyna Barańska z Działu Zbiorów oraz Michał Janik i Paweł Przeździecki z Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Te wszystkie skarby. O darach i Darczyńcach” i realizowane jest w ramach oferty dla dorosłych „Wspólne czwartki”.

Prowadzący:
Justyna Barańska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Dziale Zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pracuje od 2017 roku, na stanowisku głównego specjalisty ds. konserwacji obiektów zabytkowych.
Michał Janik – historyk i muzealnik. Od 2013 roku członek zespołu kuratorskiego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W trakcie prac nad wystawą stałą sprawował pieczę nad Galerią „Komendant”.
Paweł Przeździecki – historyk i muzealnik. W zespole Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pracuje od 2016 roku. Współodpowiadał za przygotowanie Galerii „Marszałek”.