Trzy oblicza Aleksandry – nowa ścieżka zwiedzania z przewodnikiem!

Kiedy: 2 maja 2023 r.
Gdzie: wystawa stała i dworek „Milusin”
Czas trwania: ok. 120 minut

kliknij, aby kupić bilet

Czekacie na majówkę? My też! Szczególnie na premierowe spacery, które dedykowaliśmy Aleksandrze Piłsudskiej. Zapraszamy na około dwugodzinną opowieść o patronce 2023 roku, którą Sejm RP wyróżnił za wybitną działalność niepodległościową i społeczną. Najnowsza ścieżka zwiedzania z przewodnikiem obejmie wystawę stałą skrytą w nowoczesnym budynku (około 60-75 minut z krótką przerwą), oraz wiosennie kwitnący ogród i dworek „Milusin” (około 45 minut), które znajdują się w zalesionej części historycznej kompleksu Muzeum. Dzięki tak przygotowanej ścieżce, odwiedzający będą mogli zarówno zapoznać się z eksponatami, jak i poczuć atmosferę domu rodzinnego Aleksandry, Józefa, Wandy i Jadwigi Piłsudskich. Warto jednak podkreślić, że Aleksandra ze Szczerbińskich była nie tylko żoną Marszałka i matką jego córek. Była odważną bojowniczką o niepodległość (m.in. brała udział w przygotowaniach akcji pod Bezdanami), niestrudzoną działaczką społeczną u boku męża-czołowego polityka, która umiejętnie wykorzystywała swoją pozycję, czy wreszcie kustoszką pamięci i pamiątek po Marszałku. Poznajcie co najmniej trzy oblicza Aleksandry – dowiedźcie się jaka była, jakie pokonywała trudności i dlaczego może inspirować kobiety nawet dziś!

Ta ścieżka zwiedzania to wyjątkowa gratka, bo podczas tylko jednego spaceru szeroko zapoznacie się z muzealnym kompleksem: nowoczesnym budynkiem o charakterystycznej architekturze z wielokrotnie nagradzaną wystawą stałą, oraz pieczołowicie odtworzonymi ogrodem i kameralnym dworkiem „Milusin”. Dlaczego o tym wspominamy? Bo to decyzja Aleksandry o zakupieniu letniska w Sulejówku i stworzeniu tu domu rodzinnego zaważyła na stuletniej, burzliwej historii miejsca, w dokładnie którym dziś znajduje się Muzeum!

W ramach Roku Aleksandry Piłsudskiej przygotowaliśmy także stronę internetową między innymi z rysem biograficznym, archiwalnymi zdjęciami oraz cyklem artykułów publikowanych raz w miesiącu. Każdy tekst poświęcony jest wybranemu zagadnieniu z życia Aleksandry. Wejdź na stronę: Rok Aleksandry Piłsudskiej – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (muzeumpilsudski.pl)