U Piłsudskich w Milusinie

Jedną z najbardziej znanych rodzin II RP byli Piłsudscy, którzy w latach 1923-26 wiedli szczęśliwe życie w podwarszawskim Sulejówku, gdy Marszałek nie pełnił żadnych funkcji publicznych.

To tutaj wybudowano dworek „Milusin”, czyli dar dla Józefa Piłsudskiego od jego żołnierzy, który dzisiaj jest pomnikiem historii. Zabytek o szczególnej wartości historycznej, będący w przeszłości świadkiem codzienności Józefa i Aleksandry oraz ich córek Wandy i Jadwigi, jest najcenniejszą pamiątką materialną po Marszałku.

kliknij, aby kupić bilet• środy, czwartki, piątki – godz. 12:00, 14:00, 15:00
• soboty, niedziele – godz. 11:30, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00

Opowieść o życiu rodzinnym Piłsudskich czeka na odkrycie tuż za progiem dworku. Będziemy ją poznawać w odtworzonym wnętrzu gabinetu Marszałka, w którym oddawał się pracy pisarskiej, albo w salonie wypełnionym odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, w którym z kolei Aleksandra grywała utwory Fryderyka Chopina. Opowieść o „Milusinie” to wspomnienia o zwyczajnych sprawach i obowiązkach domowników, o czułych ojcowskich gestach, grach, zabawach i dziecięcym śmiechu, o zapachu świeżo przekopanej ogrodowej ziemi, spacerach w gęstwinie zarośli i o licznie przybywających gościach. Także o dylematach, pytaniach w stylu „co dalej?”, o polityce i trudnych decyzjach z nią związanych. To wreszcie odrestaurowane dziedzictwo potomków Piłsudskich, Sulejówka, nasze wspólne.

Zapraszamy do odwiedzenia domu, do którego sami właściciele, po przeprowadzce do Belwederu, chętnie powracali szukając odpoczynku i wytchnienia od publicznych i szkolnych obowiązków. Do miejsca, na którym również dalsza historia odcisnęła swoje piętno. W 1948 r. komunistyczne władze odebrały dworek przebywającej na emigracji owdowiałej Aleksandrze Piłsudskiej i najpierw ulokowały w nim szkołę wywiadu, a następnie przekazały w użytkowanie ambasadzie ZSRR. Od połowy XX wieku „Milusin” ponownie rozbrzmiewał ulubionym przez Marszałka dziecięcym śmiechem, bo umieszczono w nim… przedszkole!

Upłynęło wiele lat zanim Wanda Piłsudska i Jadwiga Jaraczewska, powołując Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, odzyskały dworek w 2000 roku. Historia domu Piłsudskich zatoczyła symboliczne koło: dworek podarowany rodzinie, staraniem kolejnych pokoleń, powrócił do niej po latach. I to właśnie z inicjatywy rodziny stał się także filarem kompleksu muzealnego w Sulejówku. Dzięki wysiłkom córek Piłsudskich, oraz nawiązanemu partnerstwu prywatno-publicznemu między Fundacja a Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także zaangażowaniu społeczników, kustoszy pamięci, mieszkańców Sulejówka i wreszcie pracy zespołu muzealnego, dworek „Milusin” ponownie staje się gościnnym miejscem. Więcej o „Milusinie” i jego mieszkańcach usłyszycie od przewodnika, więc śmiało przekroczcie próg i poczujcie się jak w domu (rodzinnym Piłsudskich)!

Ze względów na zabytkowy charakter dworku, jego zwiedzanie zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika, a ilość osób w grupie jest ograniczona. Czas zwiedzania jest uzależniony od pory roku i warunków atmosferycznych: w sezonie jesienno-zimowym będzie to około 50 minut, a w wiosenno-letnim orientacyjnie 75 minut. Na wizytę w części historycznej muzealnego kompleksu składać się będą odwiedziny „Milusina” oraz spacer po ogrodzie Piłsudskich (prosimy uwzględnić zmienny charakter aury).

Przypominamy jednocześnie, że na wystawę stałą oraz do dworku „Milusin” obowiązują osobne bilety (istnieje oczywiście możliwość zakupu wspólnego), oraz nieco inne zasady zwiedzania.


Zapoznaj się z zasadami zwiedzania dworku (PDF)>>.