„Ustaw ostrość na historię” – warsztaty rodzinne

Jak robiono zdjęcia w czasach przed wynalezieniem aparatów cyfrowych? Co o historii mogą nam powiedzieć stare albumy ze zdjęciami? Jak wyglądało codzienne życie państwa Piłsudskich w dworku Milusin? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Spotkanie, które odbyło się 19 stycznia w warszawskim FabLabie powered by Orange w całości poświęcone było fotografii. Rozmawialiśmy o historii aparatu – od urządzeń typu camera obscura po telefony komórkowe oraz o tym, jakie sekrety historyczne mogą nam zdradzić stare odbitki. Na podstawie archiwalnych zdjęć próbowaliśmy przedstawić Marszałka z nieco innej, bardziej prywatnej perspektywy – jako męża, tatę i dziadka. Następnie uczestnicy warsztatów mieli okazję zbudować własny aparat otworkowy, żeby móc utrwalać ważne dla siebie chwile. W skonstruowaniu urządzenia pomogło zapoznanie się z podstawowymi narzędziami stolarskimi oraz maszynami. Przygotowane za pomocą plotera laserowego elementy obrabialiśmy w pracowni, szlifując oraz klejąc poszczególne części. Na koniec w każdym własnoręcznie skonstruowanym aparacie umieszczaliśmy papier światłoczuły, pozwalający na wykonanie zdjęcia. Pewnym zaskoczeniem okazała się informacja, że w pomieszczeniu czas naświetlania może wynieść nawet 30 minut! Każdy uczestnik poznał mechanikę działania stworzonego przez siebie urządzenia, a wykonany aparat mógł zabrać ze sobą do domu i spróbować wcielić się w rolę fotografia z innej epoki.

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 23 lutego. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Alicja Szulc