V Turniej Debat Historycznych – relacja

Sala Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Wiejskiej w Warszawie, 1934 r.

12 szkół, 14 drużyn, 10 sędziów i rundy eliminacyjne zakończone debatą finałową – to kolejny już – V Turniej Debat Historycznych.

5 grudnia 2020 r. odbył się V Turniej Debat Historycznych w formule on-line, zorganizowany dla 12 szkół z całej Polski, biorących udział w III edycji programu.

Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem turnieju czuwali wyszkoleni sędziowie, którzy zwracali uwagę na wiedzę historyczną i umiejętności debatanckie uczestników, oraz osoby odpowiadające za działanie platformy Mixidea za pomocą której został przeprowadzony turniej on-line. Tak jak podczas każdego turnieju, tak i w grudniu zostało zorganizowane szkolenie dla nauczycieli prowadzących kluby debat historycznych, podczas którego zostały podjęte tematy dotyczące rozwijania umiejętności debatowania uczniów, m.in. przez tworzenie odpowiednich argumentów, przeprowadzone przez doświadczonego trenera debatanckiego Radosława Czekana

Podczas V Turnieju uczestnicy debatowali na następujące tematy:

 1. Jest rok 1921. Ta izba wprowadziłaby w Rzeczpospolitej model ustroju z przewagą władzy ustawodawczej, skupionej w jednoizbowym parlamencie (sejmie), nad władzą wykonawczą.
 2. Jest 1 grudnia 1922 roku. Ta izba przyjęłaby do realizacji program Narodowej Demokracji.
 3. Ta izba uważa, że bilans gospodarczy II RP jest korzystny.

W finale dwie najlepsze drużyny zmierzyły się z tezą: „Ta izba żałuje, że Polki bardziej skupiały się na walce o niepodległość niż o swoje prawa”.
Puchar zwycięzcy Turnieju otrzymała drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, natomiast II miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

Zdaniem sędziów w V Turnieju Debat Historycznych na puchar najlepszego mówcy zasłużyły dwie osoby, które brały udział w turnieju: Julia Popławska z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach oraz Cyprian Mrzgłód z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Gratulujemy zwycięzcom, osobom nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom V Turnieju Debat Historycznych. Każdy z uczestników Turnieju po jego zakończeniu otrzymał nagrody oraz prezenty-niespodzianki.

W V Turnieju Debat Historycznych wzięły udział następujące szkoły:

 1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie,
 2. X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
 3. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach,
 4. LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Warszawie,
 5. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta – XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie,
 6. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie,
 7. Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach,
 8. I Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach,
 9. Technikum Lider w Lublinie,
 10. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku,
 11. Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy,
 12. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku.