VI Wielki Turniej Debat Historycznych

zwycięzcy finału VI Turnieju Debat Historycznych z opiekunką przy popiersiu Józefa Piłsudskiego14 szkół, 20 drużyn, 25 sędziów, rundy eliminacyjne i wielki finał – VI Wielki Turniej Debat Historycznych właśnie się zakończył!

29 maja 2021 r. w formule on-line, przeprowadzone zostały rundy eliminacyjne dla 20 drużyn, reprezentujących 14 szkół z całej Polski, które brały udział we wszystkich trzech edycjach programu Klubu Debat Historycznych. W wyniku eliminacji wyłonione zostały najlepsze drużyny, które następnie zaproszono na Wielki Finał do siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wielki Finał odbył się 5 czerwca 2021 r.
Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem rund eliminacyjnych czuwali wyszkoleni sędziowie, którzy zwracali uwagę na wiedzę historyczną i umiejętności debatanckie uczestników., Ważną rolę odegrały także osoby, odpowiadające za działanie platformy Mixidea, za pomocą której zostały przeprowadzone eliminacje.

Podczas rund eliminacyjnych, które miały miejsce 29 maja 2021 r. uczestnicy debatowali na następujące tematy:

1. Jest styczeń 1934 r. Ta izba, na miejscu Sejmu poparłaby wizję prezydentury zawartą w projekcie nowej konstytucji (późniejszej Konstytucji Kwietniowej);
  2. Ta izba, jako wileński Komitet Budowy Pomnika Adama Mickiewicza, wybrałaby projekt Stanisława Szukalskiego zamiast propozycji Zbigniewa Pronaszki;
  3. Ta izba uważa, że Polska Akademia Literatury powinna przyznawać Wawrzyny na podstawie powszechnego głosowania czytelników;
  4. Jest 15 maja 1926 r. Ta izba, jako Stanisław Wojciechowski, kontynuowałby walkę z Józefem Piłsudskim

Po przeprowadzeniu rund eliminacyjnych wyłonionych zostało 8 drużyn, pochodzących z 6 różnych szkół, które zakwalifikowały się do Wielkiego Finału Turnieju Debat Historycznych, mającego miejsce
5 czerwca 2021 r. w siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z powodu liczby drużyn został on podzielony na trzy części: ćwierćfinał, półfinał i finał.

Uczestnicy debatowali na następujące tematy:

ĆWIERĆFINAŁ: Jest rok 1935. Ta izba, uważa że Józef Piłsudski powinien żałować przeprowadzenia przewrotu majowego.

PÓŁFINAŁ: Jest rok 1934. Ta izba wprowadziłaby w II Rzeczypospolitej model mecenatu państwowego opartego o Centralną Izbę Plastyki.

FINAŁ: Ta izba uważa, że Konstytucja marcowa była lepszą ustawą zasadniczą dla II Rzeczypospolitej niż Konstytucja kwietniowa.

Puchar zwycięzcy całego Wielkiego Turnieju otrzymała drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, natomiast II miejsce zajęła drużyna z X Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Zdaniem sędziów w VI Wielkim Turnieju Debat Historycznych na puchar najlepszego mówcy zasłużyły dwie osoby, które brały udział w turnieju: Kinga Kłodnicka oraz Cyprian Mrzygłód z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

W VI Turnieju Debat Historycznych w dniu 29 maja 2021 r. wzięły udział następujące szkoły:

1. X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  2. Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze
  3. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  4. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi
  5. Monnet International School w Warszawie
  6. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach
  7. Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy
  8. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  9. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie
  10. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie
  11. II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu
  12. LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Warszawie
  13. XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie
  14. Technikum Lider w Lublinie.

Do Wielkiego Finału w dniu 5 czerwca 2021 r. zostały wyłonione następujące szkoły:

1. X Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  2. Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze
  3. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  4. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi
  5. Monnet International School w Warszawie
  6. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, osobom nagrodzonym oraz uczestnikom biorącym udział w VI Wielkim Turnieju Debat Historycznych. Każdy z uczestników Turnieju po jego zakończeniu otrzymał nagrody oraz prezenty-niespodzianki.