„W kratkę czy w linie?” – warsztaty rodzinne

Czy macie swój ulubiony piórnik, kolory kredek i flamastrów? Wolicie pisać w zeszycie w kratkę czy w linie? Uczestnicy warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to pozbyli się tych dylematów, tworząc swój własny, spersonalizowany notes.

Wrzesień wielu dorosłym i dzieciom kojarzy się przede wszystkim z końcem wakacji i rozpoczęciem roku szkolnego. Jedni z radością wyczekują pierwszych dni szkoły, inni próbują jak najbardziej odwlec w czasie moment przekroczenia szkolnych progów. I jednym, i drugim przydać się może zestaw przyborów, wśród których zaszczytne miejsca przypada zeszytowi. Podczas pierwszych powakacyjnych warsztatów rodzinnych staraliśmy się oswoić temat szkoły i umilić wszystkim powrót do codziennej rutyny. Sięgnęliśmy do przeszłości, żeby sprawdzić, jak z dawniej wyglądała nauka i z jakich przyborów mogły korzystać dzieci. Oglądaliśmy archiwalne zdjęcia ze szkolnej pracowni Wandy i Jadwigi Piłsudskich, które uczęszczały do szkoły im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. To właśnie tam podczas zajęć z modelarstwa młodsza z dziewczynek zafascynowała się lotnictwem, która to pasja towarzyszyła jej do końca życia. Podczas warsztatów w FabLabie rozmawialiśmy także o tym, czego uczono się w II Rzeczpospolitej i dlaczego budowanie szkół było wyzwaniem dla twórców Niepodległej. Uczestnicy spotkania mogli zagłębić się w niesamowity świat introligatorstwa. Dowiedzieli się, skąd bierze się papier i odkryli, w jaki sposób kartki papieru, karton i nici można zamienić w niepowtarzalny notatnik. Dodatkowo poznali różne metody zszywania zeszytów i książek, a jeden z nich mogli zastosować w praktyce! Wspólnie szyliśmy, kleiliśmy, a także przygotowywaliśmy własne okładki do zeszytów. Własnoręcznie wykonany notatnik każda rodzina mogła zabrać ze sobą do domu. Mamy nadzieję, że posłużą one do zapisywania ważnych informacji.

Na kolejne warsztaty rodzinne zapraszamy 26 października. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawiają się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic