„Wielość rzeczywistości”. Projekt badawczo-edukacyjny

„Nie ma bowiem tego, co w zwykłej mowie nazywamy rzeczywistością, ale są różne zgoła odmienne rzeczywistości, z którymi mają do czynienia różni ludzie, a nawet ten sam człowiek w różnych momentach.” – Leon Chwistek „Wielość rzeczywistości”, 1918 r.

Wielość rzeczywistości to projekt badawczo-edukacyjny muzeum. Jego celem było poznanie oczekiwań otoczenia muzeum – różnych społeczności lokalnych, które mieszkają w pobliskich miejscowościach stanowiących ważny punkt odniesienia dla narracji ogrodu historycznego dworku „Milusin”.

W ramach projektu zespół muzeum oraz socjologów, artystów i animatorów kultury:

• opracował program badawczy potencjalnej publiczności muzeum,
  • zaprojektował interaktywną, mobilną wystawę pozwalającą poznać potrzeby i oczekiwania odbiorców – społeczności mieszkających w sąsiedztwie muzeum,
  • zorganizował w przestrzeni wystawy 20 warsztatów edukacyjnych, podczas których stworzył przestrzeń do wymiany zdań i doświadczeń o naszej obecności w muzeum.

W prezentację wystawy i realizację warsztatów zaangażowało się 6 lokalnych partnerów: Ochotnicza Straż Pożarna, Prywatne Centrum Kultury w Sulejówku-Miłosna, Gminny Domu Kultury w Okuniewie, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim oraz miejskie biblioteki w Wesołej i Rembertowie, dzielnicach m.st. Warszawy znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Sulejówka.

Dzięki stworzeniu w ramach projektu lokalnej sieci współpracy eksperymentalna wystawa „Wielość rzeczywistości. O nas i muzeum”, inspirowana estetyką modernizmu i koncepcją Leona Chwistka, prezentowana jest na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego.

W najbliższym czasie wystawę będzie można zobaczyć:

14-26.05. – Dom Kultury w Łapach

28.05-9.06. – Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu

11-16.06.  – Ośrodek Kultury w Sejnach

18.06.-14.09. – Muzeum im. Marii Konopnickiej Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach

W każdym z tych miejsc publiczność mogła współtworzyć dowolną część ekspozycji. Odbiorcy mogli nie tylko aktywnie wykreować własną ścieżkę zwiedzania, ale także pozostawić swój ślad w formie krótkiego komentarza lub poprzez przedmiot warty – ich zdaniem – uwagi.
Zebrane w ten sposób różnorodne opinie publiczności o jej obecności w muzeum stały się ważnym punktem wyjścia do poznania bliżej otoczenia instytucji oraz przygotowania nas do oficjalnego otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Szczegółowy opis realizacji badań dostępny w raporcie (kliknij, aby ściągnąć).