Wytwórnia zabawy – o historii inaczej

Ogród dworku Milusin, dziewczynka i chłopiec w wieku około 6 lat stoją z wykonanymi przez siebie na warsztatach kieszonkami na kwiaty i prezentują je do aparatu. Pomiędzy nimi stoi Agata Augustynowicz - edukatorka prowadząca warsztaty.Pomysł na warsztaty zaczerpnięty został z idei FabLabu (z ang. Fabrication Laboratory), czyli rodzaju pracowni dającej możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów, do których potrzebne są narzędzia, odpowiednia przestrzeń oraz wiedza techniczna.

W 2008 roku prof. Paulo Blikstein ze Stanford University postanowił przeszczepić ideę FabLabów adresowanych tradycyjnie do dorosłych, na grunt edukacji dzieci i młodzieży. Idąc tym tropem, postanowiliśmy sprawdzić, czy tego typu zajęcia mogą z powodzeniem być realizowane przez instytucję kultury.

Warsztaty rodzinne organizowane przez Muzeum są przykładem takiego działania, które łączy przekazywanie wiedzy historycznej z majsterkowaniem.