Wytwórnia zabawy – o historii inaczej

Warsztaty w ramach cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 12.00. Jest to cykl zajęć realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Robisz.to. Ideą warsztatów jest poznawanie historii przez majsterkowanie.

Pomysł na warsztaty realizowane w ramach tego cyklu zaczerpnięty został z idei FabLabu (z ang. Fabrication Laboratory), czyli rodzaju pracowni dającej możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów, do których potrzebne są narzędzia, odpowiednia przestrzeń oraz wiedza techniczna.

W 2018 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to rozpoczęliśmy warsztatowe spotkania rodzinne w warszawskim FabLabie powered by Orange. Wspólnie poznawaliśmy wyposażenie FabLabu i odkrywaliśmy jak działają maszyny, takie jak ploter laserowy, frezarka i drukarka 3D. Stworzyliśmy też koncepcję cyklicznych warsztatów rodzinnych, które łączą przekazywanie wiedzy historycznej z majsterkowaniem. Pod czujnym okiem edukatora każdy jest w stanie zostać konstruktorem własnego przedmiotu!

Dzięki takiej idei udało nam się stworzyć pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Aktywizując i zachęcając uczestników do wspólnego działania, rozwijania umiejętności i poznawania historii. Przez ostatnie lata zrealizowaliśmy kilkadziesiąt godzin warsztatów, podczas których wytwarzane były przedmioty, inspirowane opowieściami historycznymi. Na podstawie odpowiednio przygotowanego projektu i prototypu uczestniczące w warsztacie rodziny tworzyły własne rzeczy, które następnie mogły zabrać ze sobą do domu. Stworzyliśmy m.in. piórniki ze sklejki, inspirowane piórnikiem z czasów II RP czy klucze telegraficzne, nawiązujące do nadawania alfabetem Morse’a depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej. Poznaliśmy też tajniki pracowni krawieckiej i wspólnymi siłami szyliśmy misie, nawiązujące do zabawek dziecięcych sprzed 100 lat oraz maciejówki – nakrycia głowy, inspirowane ulubioną czapką Marszałka.

Poznaj szczegóły dotyczące warsztatów realizowanych w poprzednich latach: 2018, 2019, 2020

To tylko niektóre z naszych działań. W sierpniu 2020 roku otworzyliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie posiadamy własne centrum edukacyjne z wyposażoną warsztatownią. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy do niej rodziny z dziećmi do wspólnego poznawania historii, przez majsterkowanie.


Sprawdź program warsztatów i dostępność biletów w kalendarzu wydarzeń>>.