X Spotkanie Klubu Nauczyciela Historii (6 – 8 października 2022 r.)

Zdjęcie przedstawia uczestniczki i uczestników X Zjazdu Klubu Nauczyciela Historii stojących w dużej, liczącej kilkadziesiąt osób grupie, zwróconych twarzami do aparatu (pozujących do zdjęcia). Zdjęcie zostało zrobione w Sali Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.Działalność Klubu Nauczyciela Historii

Klub Nauczyciela Historii to inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zrzeszająca ponad 600 nauczycieli historii, wspierając ich w rozwoju własnych zainteresowań historycznych i pasji pedagogicznej. Członkami działającego od 2013 roku Klubu są nauczyciele z całej Polski oraz ze szkół polonijnych, którzy chcą nauczać historii w sposób ciekawy i atrakcyjny, z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu. Członkowie Klubu regularnie spotykają się na kilkudniowych Zjazdach, podczas których mają okazję zarówno do tego, by lepiej się poznać i wymienić doświadczeniami, jak i rozwijać swoje kompetencje pedagogiczne.

X Ogólnopolskie spotkanie Klubu Nauczyciela Historii

Tegoroczne spotkanie nauczycieli odbyło się w dniach 6 – 8 października. Było to wydarzenie wyjątkowe, ponieważ obchodziliśmy dziesiątą rocznicę powstania Klubu. Ponadto mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się w nowym gmachu Muzeum. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki Fundacji PKO, która od początku istnienia Klubu wspiera jego realizację i rozwój. Wydarzenie, jak co roku, objęte zostało Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Podczas gali inauguracyjnej goście mieli okazję wysłuchać wykładu Małgorzaty Basaj, p.o. Kierowniczki Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki pt. „Aleksandra Piłsudska. Prawdziwy dom mamy w Sulejówku”, a także zapoznać się z ofertą edukacyjną, którą przedstawiła Kierowniczka Działu Edukacji – Barbara Gołębiowska. Po spotkaniu inauguracyjnym uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia magazynów zbiorów, gdzie Justyna Barańska i Roman Olkowski pokazali wybrane obiekty i opowiedzieli o eksponatach, które z różnych przyczyn nie znalazły się na wystawie stałej. Oprócz magazynów nauczyciele mogli wraz z przewodnikami odwiedzić także Dworek „Milusin” oraz ekspozycję stałą. Tego też dnia uczestnicy spotkania wzięli udział w koncercie, przygotowanym przez młodych muzyków ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego z Sulejówka, a także 73 osobowy chór z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego z Warszawy.

Warsztaty
Co roku ważnym elementem spotkań są warsztaty, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników w określonych obszarach i rozwijanie umiejętności przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz nauczaniu historii. Każdy z uczestników dostał możliwość udziału w dwóch warsztatach, wybranych spośród czterech propozycji. Szeroki wachlarz tematyczny pozwolił na jak najlepsze ich dopasowanie do potrzeb i zainteresowań poszczególnych osób. Do wyboru były następujące warsztaty:

  • „Uruchomić zmysły rozciągnąć wyobraźnię. Jak wykorzystać przestrzeń w edukacji najmłodszych i tych trochę starszych” prowadzony przez Hannę Zwierzchowską,
  • „W teatrze życia codziennego – czyli jak radzić sobie z wystąpieniami publicznymi” prowadzony przez Szymona Bujaka,
  • „PORT” prowadzony przez Urszulę Majcher-Legawiec,
  • „Dlaczego chłopczyca nie znosi litery S” prowadzony przez Elżbietę Tolak.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy chętnie dzielili się ze sobą zdobytą wiedzą i planowali wykorzystanie nabytych umiejętności w swojej codziennej pracy.

Obchody 10-lecia Klubu
W związku z obchodami 10-lecia Klubu uczestnicy spotkania wzięli udział w uroczystym bankiecie, zorganizowanym w Sali Paderewskiego w gmachu Muzeum. W trakcie kolacji goście mogli potańczyć przy muzyce aranżowanej przez DJ Czarną, a dla uczczenia 10 wspólnych lat znalazło się również coś słodkiego w postaci jubileuszowego tortu przygotowanego przez zaprzyjaźnioną cukiernię z Sulejówka.

Pobierz pełny program>>