XII Sympozjum Pamięć Europy | Upamiętniając i opowiadając wolność

Co: międzynarodowe sympozjum przedstawicieli instytucji pamięci 
Kiedy: 21–24 maja 2024
Gdzie: Muzeum Historii Polski (Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1)
Rejestracja: tak >>

Organizatorzy XII edycji: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Muzeum Historii Polski
Partner: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

 

 

Jaką rolę w historii Europy XX wieku odegrały dążenia niepodległościowe i towarzyszące im hasła? Co wolność oznaczała w ubiegłym wieku, a czym jest dzisiaj? W jaki sposób walka o wolność i jej świętowanie zapisały się w pamięci kulturowej i historycznej? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dwunastej edycji Sympozjum „Pamięć Europy”, zatytułowanej „Upamiętniając i opowiadając wolność”. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 21–24 maja 2024 w Warszawie, zgromadzi ponad 200 przedstawicieli instytucji pamięci z całego świata.

Głównym organizatorem Sympozjum „Pamięć Europy” jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, a współorganizatorem tegorocznej edycji –Muzeum Historii Polski, którego siedzibę otwarto jesienią zeszłego roku na warszawskiej Cytadeli.

Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji. Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną.

Tegoroczne Sympozjum poświęcone jest narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak również jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.

Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się technologie i coraz bardziej zaawansowane narzędzia wizualizacji przeszłości, kluczowe dla popularyzacji historii i procesu edukacyjnego, uczestnicy sympozjum omówią szanse i zagrożenia, jakie ze sobą niosą m.in. sztuczna inteligencja, VR czy media immersyjne.

Oto niektóre z omawianych zagadnień:

  • Wolność w narodowych i muzealnych narracjach dotyczących przeszłości. Jak jest rozumiana i jakie konteksty jej towarzyszą?
  • Edukacja historyczna. Wolność i nowoczesne technologie – wyzwania i możliwości.
  • Wolność a kultura. Jakie miejsce pamięć o wolności zajmuje we współczesnym publicznym dyskursie kulturowym?
  • Komercjalizacja instytucji kultury i muzeów. Zaangażowanie publiczności i odbiorców oraz ich pozytywny i negatywny wpływ na narracje muzealne.

Czterodniowe wydarzenie to nie tylko panele dyskusyjne, ale także szereg wydarzeń o charakterze networkingowym. Podczas sesji „Q&A” przedstawiciele różnych instytucji podzielą się doświadczeniami z projektów, z kolei uczestnicy „turbo prezentacji” dostaną do dyspozycji 90 sekund, żeby przedstawić swoją instytucję, projekt lub zachęcić do współpracy nowych partnerów. W programie znajdą się także wizyty w warszawskich muzeach i miejscach pamięci oraz wydarzenia kulturalne.

Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainaugurowany w 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu, Tallinie, Dublinie i Barcelonie.

 


Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2024

Rejestracja na Sympozjum możliwa jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://events.enrs.eu/Warsaw2024

 


Kontakt z mediami:

Magdalena Żelazowska
[email protected]     
tel.: +48 500 395 489


 

 

Organizatorzy:

 
Partnerzy:
 
 
 
 
Patronat medialny:
 
 

Współfinansowane przez:

 

ESPS finansowana jest ze środków:

 
 
 
 
 

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu kształtowanie dyskursu o historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, a w jej gremiach doradczych zasiadają przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji. www.enrs.eu