Z Piłsudskim po Kresach – Rossa. Serce Wodza (online)

kondukt żałobny z sercem Marszałka Józefa PiłsudskiegoProwadzący: Tomasz Kuba Kozłowski

Kiedy? 19 maja, środa

Miejsce: kanał Muzeum na Youtube

Czas trwania: ok. 60 minut

Wydarzenie bezpłatne

W ramach cyklu „Z Piłsudskim po Kresach” Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. 12 maja 1936 roku, w wileńskiej historycznej nekropolii na Rossie pochowano serce Józefa Piłsudskiego i prochy jego matki – Marii z Billewiczów Piłsudskiej. Przypadająca w 2021 roku 85. rocznica tego wydarzenia to okazja do przypomnienia niezwykłych uroczystości jakie odbyły się w Wilnie z udziałem najwyższych władz państwowych i delegacji ze wszystkich stron kraju. Opowieść o wielomiesięcznych przygotowaniach, budowie mauzoleum na Rossie oraz przebiegu ceremonii pogrzebowej „Matki i Serca Syna” została zilustrowana oryginalną ikonografią i materiałami z epoki.