Zapal znicz legioniście w 2022 roku

Każdy z nas może uczcić pamięć żołnierzy walczących od sierpnia 1914 do listopada 1918 roku o niepodległość Polski, o jej powrót na mapę Europy i świata, a także o przyszłość narodów, które w granicach odrodzonej i wolnej Rzeczpospolitej żyły. W tym roku w naszym portalu dołączyli do grona żołnierzy niepodległości powstańcy śląscy, walczący o polskie granice w trzech powstaniach zakończonych przyłączeniem do Polski Górnego Śląska.

Zbliżają się ważne święta i rocznice, czas wspomnień i zadumy. Zapalmy znicze żołnierzom, którzy mają w naszym Muzeum swój wirtualny pomnik – portal Żołnierze Niepodległości.

Jak to zrobić?

Wejdź do portalu Żołnierze Niepodległości, następnie w zakładkę biogramy>>. Wyszukaj nazwisko żołnierza lub wybierz spośród przedstawionych ponad stu siedmiu tysięcy biogram żołnierza, któremu zapalisz znicz. Kliknij „zapalam znicz”. Przy każdym biogramie pojawi się mała ikonka płonącego znicza – symbol pamięci o żołnierzach.

Wspominając w Święto Zmarłych swych bliskich, wspomnijmy też tych nieznanych, którzy odeszli walcząc o naszą przyszłość w wolnym kraju. Wirtualne znicze palić się będą do północy 11 listopada tego roku, symbolicznej rocznicy odzyskania niepodległości. Pamiętajmy o wielkim poświęceniu polskich żołnierzy.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku stworzyło i rozwija platformę internetową Żołnierze Niepodległości, aby upamiętnić oraz uhonorować wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej. Portal został pomyślany tak, by odwiedzający mogli w jednym miejscu zapoznać się zarówno z biogramami żołnierzy – w myśl legionowej dewizy „Każdy się liczy” – jak również z interesującymi artykułami o tematyce historycznej.

PKN ORLEN jest Mecenasem projektu „Żołnierze Niepodległości” oraz Mecenasem Muzeum.