Zbuduj własny klucz telegraficzny

W jaki sposób można porozumiewać się na duże odległości bez użycia słów? Jaki związek ma alfabet Morse’a ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości? Czy można uczyć się historii podczas wspólnego majsterkowania? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy warsztatów rodzinnych „Zbuduj własny klucz telegraficzny” zorganizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Uczestnicy warsztatów, które odbyły się 6 października w warszawskim FabLabie powered by Orange, mieli okazję zbudować własny klucz telegraficzny do nadawania wiadomości alfabetem Morse’a. Właśnie w taki sposób 100 lat temu, w nocy z 18 na 19 listopada 1918 r., polscy żołnierze rozpoczęli wielogodzinne nadawanie depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej, którą dwa dni wcześniej – 16 listopada 1918 r. – podpisał Józef Piłsudski. Czy było to łatwe zadanie? O tym także na własnej skórze mogli przekonać się uczestnicy warsztatów, nadając za pomocą własnoręcznie skonstruowanej maszyny wybrane słowo z depeszy.

Kolejne rodzinne spotkanie już w listopadzie. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej FabLabu: www.fablabtwarda.pl, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o zajęciach i możliwość zapisu. Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic