„Zbudujmy naszą Warszawę” – warsztaty rodzinne

Na czym tak naprawdę polega praca architekta? Czy można zaprojektować całe miasto? Czy obserwując otaczające nas budowle, możemy dowiedzieć się czegoś o przeszłości? W lutym spotkaliśmy się na warsztatach rodzinnych w warszawskim FabLabie, by wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania.

Podczas zajęć organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądała Warszawa pod odzyskaniu przez Polskę niepodległości w latach 20. i 30. Wcieliliśmy się w architektów, by zaprojektować, a następnie zbudować własne budynki inspirowane architekturą międzywojenną. Wykorzystywaliśmy do tego przygotowane wcześniej drewniane elementy – specjalne klocki, które umożliwiły tworzenie skomplikowanych brył z otworami na okna, a także elementów konstrukcyjnych wspieranych na filarach. Po fazie projektowania uczestnicy zapoznali się z podstawowymi narzędziami stolarskimi oraz maszynami. Następnie w ruch poszły kleje, papiery ścierne, pilniki oraz wkrętarki. Na zakończenie każda z rodzin mogła umieścić stworzony przez siebie obiekt na specjalnie przygotowanej planszy, tworząc wspólnie makietę warszawskiej ulicy. W sposobie ustawiania budynków uczestnicy brali pod uwagę nie tylko indywidualną perspektywę, ale i zasadę funkcjonalności kluczową dla architektów modernizmu. Budowle stanęły więc w odpowiedniej odległości od siebie, tak by zapewnić jak najlepszy dostęp do światła i zieleni.

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 16 marca. zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o tematach warsztatów i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic