Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla prof. Kazuhiko Sawady

Kiedy: 26 kwietnia 2023 r. (środa)
Gdzie: Sala Paderewskiego
Wstęp wolny

Profesor Kazuhiko Sawada to jeden z czołowych badaczy życia i działalności Bronisława Piłsudskiego na świecie. Jest autorem pierwszej, opartej na źródłach, biografii badacza, opublikowanej w języku polskim w 2021 roku, pod tytułem „Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów”, która z języka japońskiego została przetłumaczona przez Barbarę Słomkę i ukazała się nakładem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przy wsparciu Fundacji Japońskiej oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Książka została wyróżniona w 2022 roku XXIX Nagrodą „Przeglądu Wschodniego”.

Profesor Kazuhiko Sawada został wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odznaczenia odbędzie się w Sali Paderewskiego Muzeum i towarzyszyć jej będzie premiera rozszerzonej o język angielski i japoński wersji strony internetowej poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu. Autorem tłumaczeń na język japoński jest prof. Kazuhiko Sawada.

Uroczystości towarzyszyć będzie wykład wyróżnionego pt. „Bronisław Piłsudski i kobiety w Japonii”. Wykład w języku japońskim będzie tłumaczony na język polski.