„Zwierzyniec Marszałka” – warsztaty rodzinne

Kiedy Józef Piłsudski obchodził imieniny? Kto u niego gościł i z jakich prezentów Marszałek najbardziej się cieszył? Podczas warsztatów rodzinnych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to sprawdziliśmy, co działo się w marcu w dworku „Milusin” i dlaczego był to szczególny miesiąc.

Mieszkańcami dworku i otaczającego go ogrodu byli nie tylko ludzie, ale też liczne zwierzęta – małe i duże. Wiele z nich Piłsudski otrzymał w prezencie od chłopów i żołnierzy, którzy tradycyjnie 19 marca licznie przybywali do Sulejówka, by wspólnie świętować jego imieniny. Uczestnicy warsztatów organizowanych w warszawskim FabLabie powered by Orange zapoznali się z podstawowymi narzędziami krawieckimi oraz maszynami. Następnie, inspirując się prezentami, które otrzymywał Marszałek, tworzyli breloczki z wizerunkami zwierzątek. Filcowe wykroje przygotowane za pomocą plotera laserowego mogli własnoręcznie wykańczać, szyjąc ręcznie oraz klejąc poszczególne elementy. Dodatkowym elementem breloczka-zwierzaka były haftowane na hafciarce CNC tasiemki, inspirowane ludowymi haftami z okolic Mazowsza z początku XX wieku. Wykonane zwierzaki były niepowtarzalne dzięki doborowi różnych kolorów nici, tasiemek oraz elementów wyciętych z filcu. Uczestnicy mogli zabrać swoje breloczki do domu, być może staną się podarunkiem dla kogoś bliskiego…

Na kolejne rodzinne spotkanie zapraszamy 14 kwietnia. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Muzeum oraz Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie pojawią się szczegółowe informacje o warsztatach i możliwość zapisu na nie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Fotografie: Piotr Litwic