„Ahoj przygodo!” – warsztaty rodzinne online

Bezpłatne rodzinne warsztaty online Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Stowarzyszenia Robisz.to

W czerwcu ponownie spotkaliśmy się na warsztatach w świecie wirtualnym, tym razem z rodzinami naszych wolontariuszy, którzy chcieli dołączyć do naszego Towarzystwa Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych i współtworzyć naszą pracownię w nowym kompleksie muzealnym. Nasze spotkanie zbiegło się w czasie z początkiem wakacji, więc i temat był iście wakacyjny!

Przenieśliśmy się w czasie i wspólnie wybraliśmy się nad morze! Wyruszyliśmy do prężnie rozwijającej się w okresie międzywojennym Gdyni i porozmawialiśmy o tym, dlaczego tak ważna była budowa dużego portu. Przyjrzeliśmy się też dwóm najbardziej znanym transatlantykom – MS „Piłsudski” i MS „Batory”. Były nie tylko nowoczesne pod względem technologicznym, ale także doskonale wyposażone. W tworzenie ich wystroju zaangażowani byli znani artyści, którzy zadbali o każdy szczegół. Zadbano też o to, by pasażerowie w czasie rejsów się nie nudzili – na pokładzie „Batorego” znajdował się nawet basen! Zainspirowani historyczną opowieścią uczestnicy mieli następnie szansę wcielić się w konstruktorów i zbudować własne statki napędzane mechanicznie. Najpierw tworzyliśmy napęd składający się ośki, kół oraz łopatek, które umożliwiły wprawienie stateczków w ruch. Żeby statek mógł pływać, stworzyliśmy podstawę nośną z materiału o dużej wyporności. Kadłub każdy zespół mógł już po wspólnym spotkaniu udekorować według własnego pomysłu. Na koniec nadszedł oczywiście czas na testy! Niektóre odbywały się w napełnionych wodą miednicach, inne w wannie. Byli także szczęśliwcy, którzy swoje konstrukcje mogli od razu wypróbować na jeziorze!

Materiały potrzebne do budowy stateczków tym razem dostarczaliśmy naszym uczestnikom do domów w postaci pakietów, ale jeśli chcielibyście podjąć wyzwanie i skonstruować własną łódkę, możecie poszukać inspiracji w filmikach Adama Słodowego.

A jeśli chcecie przyjrzeć się, jak wyglądały transatlantyki, zapraszamy do pobrania prezentacji, gdzie znajdziecie wiele archiwalnych zdjęć -> POBIERZ

Zachęcamy też do śledzenia profili FB Muzeum i Stowarzyszenia Robisz.to, gdzie będziemy publikować informacje o kolejnych warsztatach online i „na żywo”. Do zobaczenia niebawem!

Za fotorelację dziękujemy Patrycji Musiatowicz 🙂