Oferta Muzeum

Zdjęcie przedstawia budynek muzealny od strony placu, w letniej porze.

Kompleks muzealny
Na terenie kompleksu znajduje się budynek główny, w którym mieści się wystawa stała, dworek „Milusin” z ogrodem historycznym, Willa Bzów i dziedziniec (plac główny). Główne wejście do kompleksu znajduje się od strony Al. Piłsudskiego 29. Parking dla zwiedzających zlokalizowany jest u zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Jana Matejki.

Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”
Wystawa stała to chronologiczna opowieść o Józefie Piłsudskim i epoce, w której żył. Składa się z pięciu galerii poświęconych kolejnym okresom życia i działalności: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek. Szósta galeria, Symbol, prezentuje szeroko rozumiane i wieloaspektowe dziedzictwo Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Zbudowana została na dwóch poziomach połączonych przestrzenią centralną. Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2. Centralną część wystawy oddzielono unikatowymi na skalę światową wielkoformatowymi ekranami. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne.

Wystawę stałą można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Sprawdź ofertę zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem w Kalendarzu wydarzeń lub wynajmij przewodnika na stronie Zwiedzanie dla grup zorganizowanych.

Zwiedzanie samodzielne i z przewodnikiem trwa około 2 godzin. Prosimy o uwzględnienie czasu zwiedzania przy planowaniu wizyty. Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na półtorej godziny przed zamknięciem wystawy.

Wystawa stała została nagrodzona prestiżowymi wyróżnieniami:

  • Red Dot Design Award 2021 – nagroda przyznawana od 1955 r. przez niemieckie Design Zentrum w Essen, uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.
  • GOLD MUSE! MUSE Design Awards – w kategorii Interior Design – w międzynarodowym konkursie MUSE Design Awards. Otrzymana nagroda  jest częścią programu MUSE Awards, który został stworzony przez International Awards Associates – IAA w 2015 roku. Co roku w konkursie bierze udział ponad 40 tysięcy zgłoszeń z ponad 100 krajów na całym świecie. W każdej z 10 kategorii konkursowych wyłaniany jest Design of the Year, a oprócz tego przyznawane są nagrody Platinum MUSE, Gold MUSE i Silver MUSE. Zgłoszone prace są oceniane przez międzynarodowe jury.
  • Sybilla 2020 w kategorii Nowe i zmodernizowane wystawy stałe za wystawę „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867–1935” oraz GRAND PRIX 2020.
  • Ekspozycja stała Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” otrzymała wyróżnienie 15. edycji International Design Awards.

    kliknij, aby kupić bilet

dworek Milusin zatopiony w zieleni ogrodu

Dworek „Milusin” i ogród historyczny
W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w popularnym wówczas stylu, nawiązującym do architektury polskich dworów. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski.
Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda. Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.

Dworek „Milusin” wraz z ogrodem historycznym można zwiedzać jedynie w ramach oprowadzania z przewodnikiem, na zasadzie „dołącz do grupy” lub w grupach zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji.

Chcesz zwiedzić dworek „Milusin” wraz z ogrodem historycznym na zasadzie „dołącz do grupy”? Dowiedz się więcej na stronie U Piłsudskich w „Milusinie”>>.

Potrzebujesz przewodnika na wyłączność do oprowadzania grupy zorganizowanej po dworku „Milusin” wraz z ogrodem historycznym? Wejdź na stronę Zwiedzanie grupowe>>.

Na pierwszym planie kwitnące, fioletowe bzy. W tle willa Bzów - dwupiętrowy, biały budynek.

Willa Bzów
Willa Bzów została wybudowana w latach 20. XX w. Jesienią 1932 r. rodzina Kamińskich, dotychczasowi właściciele, sprzedała dom Fundacji Oficerskich Domów Wypoczynkowych dla Upamiętnienia Dziesięciolecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Być może to właśnie obecność odpoczywających w willi Bzów oficerów przyczyniła się do tego, że budynek zaczęto potocznie nazywać w Sulejówku adiutanturą. Po II wojnie światowej powstała tu przychodnia zdrowia. Była potrzebnym i ważnym miejscem na mapie Sulejówka.

Willę Bzów można odwiedzać w czasie organizowanych w niej wydarzeń. Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie Działu Programów Lokalnych.

Restauracja „Adelcia”

Restauracja znajduje się w budynku głównym Muzeum, nieopodal kas. Więcej informacji na naszej stronie internetowej>>.

Godziny otwarcia:

  • środa, czwartek: 10.00 – 17.00
  • piątek – niedziela: 10.00 – 19.00
  • poniedziałek, wtorek: nieczynne

Zapraszamy do kontaktu z restauracją „Adelcia”: