Pisanki i sasanki, czyli o wiośnie i wielkanocnym świętowaniu (warsztaty rodzinne)

Pisanki z dawnej kartki pocztowej.Kiedy: 16 kwietnia 2023 r. (niedziela)
Miejsce: Sala Gdynia, salonik (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania: ok. 1,5-2 godziny
Wydarzenie płatne (liczba miejsc ograniczona)
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.

kliknij, aby kupić bilet

Czy wiecie, jak dawniej przygotowywano się do celebrowania Wielkanocy? Czym pachniała wiosna w „Milusinie” czy święta w Sulejówku przypominały te, które Marszałek spędzał wcześniej ze swoimi podkomendnymi? Czy legionowy zwyczaj rzucania surowymi jajkami stał się potem także udziałem córek państwa Piłsudskich – Wandy i Jagody? Na te pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi podczas najbliższych warsztatów rodzinnych z cyklu „Muzealne przygody z Helą”. Inspiracją do rozmowy będą archiwalne fotografie i pocztówki z okresu II Rzeczypospolitej, którym będziemy mieli okazję się przyjrzeć. Święta wielkanocne nierozerwalnie związane są także z nadejściem wiosny. Dlatego sięgniemy też do wspomnień Aleksandry Piłsudskiej, by przekonać się, w jaki sposób mieszkańcy „Milusina” sprawdzali, czy ogród obudził się już do życia po zimie oraz dowiemy się, jakie były ulubione kwiaty Marszałka. Wiosna oznaczała nie tylko świętowanie, ale także konieczność przeprowadzenia gruntownych porządków po zimie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję przekonać się nie tylko, co obejmowały, ale także dlaczego były takie ważne i do czego mogło prowadzić ich zaniedbanie. Nie zabraknie także twórczego działania – zainspirowani historyczną opowieścią wykonamy własne wiosenne dekoracje na stół. Będziemy wyplatać, kleić i ozdabiać na różne sposoby. Wykorzystamy kwiaty, drewniane elementy i sznurki. Takie stroiki długo będą mogły cieszyć oko, a dzięki nim być może wiosna szybciej zawita do naszych domów.

Warsztaty poprowadzi Julia Janowska, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika (pdf), który dla Was przygotowaliśmy.