Spotkanie Klubu w Łodzi 2019

Członkowie Klubu Nauczyciela Historii podczas spotkania w Łodzi, 2019 r. - zdjęcie grupowe

Działalność Klubu Nauczyciela Historii

Klub Nauczyciela Historii to inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zrzeszająca prawie 500 nauczycieli historii, wspierając ich w rozwoju własnych zainteresowań historycznych i pasji pedagogicznej. Członkami działającego od 2013 roku Klubu są nauczyciele z całej Polski oraz ze szkół polonijnych, którzy chcą nauczać historii w sposób ciekawy i atrakcyjny, z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu. Członkowie Klubu regularnie spotykają się na kilkudniowych Zjazdach, podczas których mają okazję z jednej strony lepiej się poznać i wymienić doświadczeniami, z drugiej zaś rozwijać swoje kompetencje pedagogiczne.

VII Ogólnopolskie spotkanie Klubu Nauczyciela Historii

Tegoroczne spotkanie nauczycieli odbyło się w Łodzi w dniach 3-5 października, dzięki wsparciu Fundacji PKO, która od początku istnienia Klubu wspiera jego realizację i rozwój.
Wydarzenie odbyło się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.
Podczas gali inauguracyjnej goście mieli okazję wysłuchać wykładu dr Sebastiana Adamkiewicza z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pt.:„Katastrofa łódzka Józefa Piłsudskiego – historia i kulisy”, wystąpienia Pani Kazimiery Lange przedstawicielki Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi oraz prezentacji przygotowanej przez Panią Annę Trawkę, członkinię Klubu i zwyciężczynię zeszłorocznego konkursu na projekt edukacyjny „Przeszłość za rogiem”. To inspirujące wystąpienie było nie tylko okazją do podzielenia się zdobytym doświadczeniem, ale i zachętą dla nauczycieli do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu, tym razem na scenariusz historycznej gry planszowej. Uczestnicy gali jako pierwsi zapoznali się również z projektem „Żołnierze Niepodległości”, który Muzeum uruchamia dzięki wsparciu PKN Orlen, który jest mecenasem przedsięwzięcia.

Wizyty studyjne

Program tegorocznego spotkania był bardzo rozbudowany. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję odwiedzić ekspozycję Stałą Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i zapoznali się z realizowanymi przez Muzeum programami edukacyjnymi. W kolejnych, zwiedzali ekspozycje stałą i czasową w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, zwiedzali i poznawali tajemnice ulicy Piotrkowskiej, a na sam koniec mieli możliwość podziwiania pięknych Łódzkich Murali.

Warsztaty

Co roku ważnym elementem spotkań są warsztaty, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników w określonych obszarach oraz rozwijanie umiejętności przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz nauczaniu historii. Tym razem na członków Klubu czekały aż trzy propozycje. W tym roku organizatorzy zaprosili uczestników do udziału w warsztatach dotyczących myślenia wizualnego, projektowania gier planszowych, a także pokazali jak można w atrakcyjny sposób wykorzystać wirtualne archiwa na lekcjach historii. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy chętnie dzielili się ze sobą zdobytą wiedzą i planowali wykorzystanie nabytych umiejętności w swojej codziennej pracy.

Integracja

Doroczne Spotkanie Klubu Nauczyciela Historii to także czas na wzajemne poznawanie się i rozmowy. Pierwszy wieczór uczestnicy Zjazdu spędzili na uroczystej kolacji w klimatycznym Pałacyku w Restauracji Staropolskiej „Soplicowo”, gdzie nauczyciele mogli posmakować i poznać historię dań według receptur sprzed ponad 100 lat. Oprócz uczty cielesnej była również uczta duchowa. Organizatorzy zaprosili uczestników spotkania do Teatru Wielkiego w Łodzi na spektakl pt. „My Fair Lady”.

Konkurs „Zagraj z nami w historię”

W konkursie obowiązywał następujący regulamin.

Protokół z posiedzenia jury konkursu dostępny jest tutaj.

Zapraszamy też do zapoznania się z relacją ze Spotkania w „Dzienniku Łódzkim”

Program Spotkania KNH w 2019 r.

Patronat Prezydenta RP, partner strategiczny: Fundacja PKO