Święto Wojska Polskiego (14 – 15 sierpnia)

Józef Piłsudski dosiadający Kasztanki przyjmuje defiladę w WarszawieKiedy: 14-15 sierpnia 2021 r.
Godziny: 10.00 – 19.00
Gdzie: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Al. Piłsudskiego 29, Sulejówek
Wydarzenie bezpłatne

15 sierpnia to dzień ogłoszony Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie Polski z bolszewicką Rosją 1920 roku. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” wraz z partnerami Wojskiem Polskim i 1. Brygadą Pancerną im. Gen. Tadeusza Kościuszki, zapraszają na wspólną celebrację w dniach 14 – 15 sierpnia 2021 r. Wśród zróżnicowanych wydarzeń w Sulejówku znalazły się bezpłatne warsztaty rodzinne, gratka dla miłośników „drapieżnych” wozów bojowych, spacery historyczne i koncert, podczas którego będzie można włączyć się do wspólnego śpiewania. 

Program:

14 sierpnia

  • GAZ DO DECHY! TWORZYMY MODEL SAMOCHODU PANCERNEGO, g. 12:00, 12:45, 13:30, 14:15  – bezpłatne warsztaty rodzinne, około 2- 2,5 godziny zajęć. Rodzinne warsztaty specjalne z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”. Wspólnie będziemy odkrywać, dlaczego Polacy musieli walczyć w 1920 roku i jakie osiągnięcia techniki pomagały żołnierzom w tej walce.  Obowiązują zapisy. Więcej informacji na naszej stronie internetowej.

  • #JEDYNApancerna – PREZENTACJA 1. BRYGADY PANCERNEJ IM. GEN. TADEUSZA KOŚCIUSZKI, g. 10:00-19:00 (wejście główne do Muzeum oraz plac muzealny)

    1 Brygada Pancerna im. gen. Tadeusza Kościuszki dziedzicząca tradycje 1. Brygada Legionów, z okazji Święta Wojska Polskiego na terenie Muzeum zaprezentuje m.in. transporter opancerzony Rosomak oraz czołg Leopard.

  • REKONSTRUKTORZY z Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Batalion Strzelców Olkuskich – zobacz umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy polskich sprzed stu lat!, g. 10:00-19:00 (plac muzealny);

15 sierpnia

  • #JEDYNApancerna – PREZENTACJA 1. BRYGADY PANCERNEJ IM. GEN. TADEUSZA KOŚCIUSZKI, g. 10:00-19:00 (plac muzealny oraz parking Muzeum);

  • SPACER  Z PRZEWODNIKIEM PO SULEJÓWKU, g. 12:00 (wszyscy chętni wezmą udział bez zapisów, miejsce zbiórki przed wejściem głównym)

    Oprowadzanie przez wolontariuszy po historycznym Sulejówku, przygotowane we współpracy z Towarzystwem Krajoznawczym „Krajobraz” oraz grupą wolontariuszy i wolontariuszek Muzeum. W południowej części Sulejówka znaleźć można jeden z najbardziej spektakularnych zabytków przyrodniczych miasta: aleję dębów szypułkowych. Sprawdź sam/a, ile potrzeba dębów, by powstała aleja! Pobierz folder i dowiedz się więcej o spacerze.

  • FILM VR „Wiktoria 1920” – Za pomocą gogli VR można przenieść się w czasie. Gdy widz uruchamia film jest w sierpniu 1920 roku, g. 10:00-19:00 (sala kinowa przed wejściem na wystawę stałą, poziom -3)

    Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie. Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Zapraszamy do oglądania na poziom -3, przed wejściem na wystawę stałą. 

  • KONCERT PATRIOTYCZNO-WOJSKOWY W WYKONANIU FERAJNY Z HOOVERA, g. 16:00 (plac muzealny, wejście od ul. Paderewskiego 94)

    Święto Wojska Polskiego zakończymy ze śpiewem na ustach przy akompaniamencie Ferajny z Hoovera – świętujmy razem!

    Ferajna z Hoovera to skrzypce, tapan, mandolina, dwie gitary i 9 głosów. Już od 6 lat swoim repertuarem przybliżają słuchaczom piosenki powstańcze, utwory legionów oraz inne, znane melodie patriotyczne. 

    Wszystkie wymienione atrakcje są bezpłatne!

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

lototypy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Biuro Programu Niepodległa, 1. Brygada Pancerna, Wojsko Polskie