VIII Ogólnopolskie Spotkanie Klubu Nauczyciela Historii (19-21 listopada 2020 r.)

W związku z pandemią tegoroczne spotkanie nauczycieli odbyło się za pośrednictwem platformy ZOOM, w dniach 19-21 listopada. Jak co roku, wydarzenie otrzymało wsparcie Fundacji PKO. Każdego dnia w spotkaniach uczestniczyło około 130 osób.

W tym czasie nauczyciele mogli wziąć udział w wirtualnym spacerze po wystawie stałej naszego muzeum. Ponadto wysłuchali wykładu prof. dr hab. Grzegorza Nowika: Zanim złamano „Enigmę” rozszyfrowano „Rewolucję”. Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920.

Warsztaty

Jak co roku, ważnym elementem spotkania były warsztaty. Ich celem było poszerzenie wiedzy uczestników w określonych obszarach oraz rozwijanie umiejętności przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą podczas nauczania historii. W ciągu trzech dni przeprowadziliśmy dla nauczycieli 15 szkoleń z 8 różnych tematów, przygotowanych przez specjalistów w danej tematyce. Wszystko zrealizowane było w formie on-line. Nauczyciele mogli zapoznać się z wirtualnymi archiwami, a także przekonać się, jak gry planszowe, myślenie wizualne, animacja poklatkowa czy klocki mogą uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne i odczarować myślenie o nudnych lekcjach historii. Pokazaliśmy również, jak wykorzystać sztukę debatowania i nauczyć młodych ludzi wymiany poglądów w kulturalny sposób.

Mimo formuły on-line po zakończonych warsztatach uczestnicy chętnie dzielili się zdobytą wiedzą, a także tym, w jaki sposób planują wykorzystać zdobyte umiejętności w swojej codziennej pracy.

Nowe możliwości/warsztaty/szkolenia

Oprócz tematów ściśle związanych z lekcjami, postanowiliśmy także wesprzeć nauczycieli w trudnym czasie pandemii i wzmocnić ich emocje. Podpowiedzieliśmy też, jak utrzymać przez dłuższy czas uwagę i zainteresowanie dzieci, podczas zajęć on-line.

Ponadto powstał zainagurowany w grudniu cykl warsztatów rozwojowych dla nauczycieli z elementami arteterapii pt. Emocje są ważne – JA jestem ważna. JA jestem ważny. W ramach cyklu odbędzie się 7 powiązanych ze sobą spotkań pod hasłem Moja wzmacniająca sobota. Spotkanie miało charakter interaktywnego warsztatu, prowadzonego przez Martę Florkiewicz -Borkowską, laureatkę konkursu na Nauczyciela Roku 2017. Projekt jest kontynuowany w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku.

Projekt finansowany jest z dotacji podmiotowej oraz darowizny sponsora strategicznego: Fundacji PKO BP.


Pobierz Program VIII Ogólnopolskiego Spotkania Klubu Nauczyciela Historii (PDF)