Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Polska Debatuje zaprasza do udziału w cyklu webinarów o debatach historycznych.
Cykl sześciu spotkań daje wszystkim odciętym od szkół i Klubów Debat uczniom szansę na podnoszenie umiejętności przemawiania publicznego i merytorycznej argumentacji o historii. Kolejne sesje dotyczyć będą m.in. wykorzystywania źródeł historycznych w debatach, perspektyw różnych aktorów oraz sędziowania.
Warsztat jest częścią projektu Kluby Debat Historycznych organizowanego przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundację Polska Debatuje w ramach wieloletniego programu rządowego Niepodległa.
Do tej pory odbyło się pięć webinarów. Pierwszy dotyczył stylu przemawiania, poprowadził go Konrad Kiljan, trener wystąpień publicznych, Finalista Uniwersyteckich Mistrzostw Świata Debat, sędzia licznych turniejów międzynarodowych. Zarejestrowany webinar można obejrzeć na serwisie Youtube. Dostępne są też materiały do pobrania – ćwiczenia po tym webinarze.
Drugi w cyklu webinar był na temat wykorzystania źródeł w debatach historycznych. Poprowadził go Jan Błoński – historyk, najlepszy mówca Mistrzostw Polski Debat Parlamentarnych, uczestnik i sędzia licznych turniejów polskich międzynarodowych. Warsztat został zarejestrowany – można obejrzeć tutaj. Plik prezentacji towarzyszącej webinarowi można pobrać tutaj.
W trzecim webinarze rozmawialiśmy o rozumieniu i wykorzystaniu perspektywy. Jak na perspektywę w debatach wpływają rodzaje tematów? Jak i kiedy określać należy interesy różnych aktorów? Jak wykorzystać perspektywę do odnoszenia się do argumentów drugiej strony i podsumowań? Tego wszystkiego dowiecie się z webinaru, który można obejrzeć tutaj. Pobrać też można ćwiczenia. Warsztat ponownie poprowadził Konrad Kiljan.
Pod pewnymi względami debaty historyczne mogą wydawać się podobne do łyżwiarstwa figurowego – trudno ocenić je obiektywnie, wszystko zależy od naszego poczucia estetyki, wrażeń i subiektywnych przeżyć. Ale, tak samo jak w sporcie zimowym, w debatach liczy się technika, wypełnianie swoich zadań i jakość występu, a wszystko jest zobiektywizowane. Zapraszamy na czwarty z sześciu webinarów dla członków Klubów Debat Historycznych i wszystkich zainteresowanych debatowaniem o historii, podczas którego zgłębimy „wiedzę tajemną” sędziowania.
Podczas 40-minutowego warsztatu można było dowiedzieć się, jakie są szczegółowe kryteria oceny debat historycznych, nauczyć ich stosowania w praktyce, dzięki przykładom i porównywaniu argumentów. Warsztat poprowadził Jan Błoński, możecie go obejrzeć tutaj. Ćwiczenia do dalszej pracy związane z webinarem można pobrać z tego miejsca.
Bez odpowiadania na argumenty drugiej strony nie sposób wygrać żadnej debaty. Piąte z sześciu webinarów dla członków Klubów Debat Historycznych i wszystkich zainteresowanych debatowaniem o historii odpowiada na pytania: jak odpowiadać na argumenty drugiej strony? Jak przygotować kontrargumentację i jak ją dostosowywać? Jakich błędów unikać? Nagranie webinaru dostępne jest tutaj, zaś stąd można ściągnąć ćwiczenia mu towarzyszące.
Szósty, ostatni z webinarów, poświęcony jest argumentowaniu. Nagranie webinaru na Youtube oraz ćwiczenia.