Wyprawka spod linijki. Tworzymy drewniane piórniki (warsztaty rodzinne)

Kiedy: 3 września 2023 r. (niedziela)

Gdzie: Sala Gdynia (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)

Czas trwania spotkania: około 2,5 godziny

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat

Wydarzenie płatne (liczba miejsc ograniczona)

kliknij, aby kupić bilet

Kim był mały Ziuk? Jak wyglądała szkoła, do której chodził i czego można się było w niej nauczyć? Z jakich przyborów szkolnych korzystały kiedyś dzieci i czym różniły się one od tych, których używamy współcześnie? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie podczas pierwszych po wakacyjnej przerwie warsztatów z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej”. Razem z uczestnikami przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy Wilno, gdzie Józef Piłsudski chodził do gimnazjum ze swoim starszym bratem Bronisławem. Na wystawie z bliska przyjrzymy się przedmiotom, które mogły znaleźć się w szkolnych teczkach uczniów po koniec XIX i na początku XX wieku. W drugiej części spotkania w sali warsztatowej uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w pracach stolarskich. Zainspirowani opowieścią historyczną oraz obiektami z muzealnych zbiorów stworzymy własne drewniane piórniki. W ruch pójdą papiery ścierne i kleje, tak by z wyciętych wcześniej elementów powstały piękne, ale i użyteczne przedmioty. Na zakończenie uczestnicy będą mieli okazję swoje zrealizowane projekty zaimpregnować w tradycyjny sposób, czyli za pomocą wosku pszczelego. Tak wykonany piórnik każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu (i do szkoły!).

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat. Aby wziąć udział w warsztatach niezbędne jest zakupienie biletu poprzez stronę internetową bądź bezpośrednio w muzealnej kasie. Warsztaty z cyklu „Wytwórnia zabawy – o historii inaczej” odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Podczas tych zajęć rodziny mogą korzystać z zasobów muzealnej warsztatowni. Jest to kontynuacja projektu realizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Warsztaty poprowadzi Julia Janowska – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika, który dla Was przygotowaliśmy.