Zielono mi, czyli ogrodnicy w akcji! (warsztaty rodzinne)

Kiedy: 21 maja 2023 r. (niedziela)
Miejsce: ogród historyczny, sala warsztatowa Gdynia (spotykamy się przy wejściu głównym do Muzeum)
Czas trwania: ok. 1,5-2 godziny
Wydarzenia płatne (liczba miejsc ograniczona)
Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat.

kliknij, aby kupić bilet

Pomidory, ogórki, a może rzodkiewki? Czy wiecie, jakie warzywa znaleźć można w milusińskim ogrodzie? Kto dbał o to, by ziemia była odpowiednio przekopana i nawodniona, a plony zasiane w najbardziej odpowiednim momencie roku? Podczas najbliższych warsztatów rodzinnych z cyklu „Muzealne przygody z Helą” wybierzemy się na spacer do historycznego ogrodu państwa Piłsudskich.

Tym razem odwiedzimy przede wszystkim warzywnik, gdzie na uczestników czekać będą rozmaite zadania. Zastanowimy się też wspólnie, dlaczego ogrodowa uprawa była taka ważna i w jakiej formie plony trafiały potem na stół państwa Piłsudskich. Następnie sami będziemy mieć okazję wcielić się w role ogrodników i sprawdzić, czy sadzenie, a potem doglądanie warzyw jest trudnym zadaniem.

Podobnie jak Aleksandra Piłsudska zajrzymy do dawnych poradników związanych z prowadzeniem ogrodu, by przekonać się, jakie wskazówki były w nich zawarte i czy dzisiaj nadal mogą być aktualne. Nasze sadzonki umieścimy w specjalnie przygotowanych doniczkach – wcześniej każda rodzina będzie mogła ozdobić je według własnego pomysłu. Wykorzystamy farby, elementy z filcu i kolorowe papiery, by zrealizować nasze projekty. Każdy swoją sadzonkę będzie mógł zabrać ze sobą do domu i postawić na parapecie, balkonie bądź w ogródku. Mamy nadzieję, że posadzone przez nas rośliny pięknie wzrosną i będą długo cieszyć oczy domowników!

Warsztaty poprowadzi Julia Janowska, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jeśli chcecie przygotować się do wizyty w naszym Muzeum, możecie skorzystać z przed-przewodnika (pdf), który dla Was przygotowaliśmy.