⇒ Informacja odnoście standardów ochrony małoletnich (tzw. ustawa Kamilka) w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku:
Zarządzenie nr 14_2024 Standardy ochrony małoletnich w MJPWS
Zwiedzanie z audioprzewodnikiem dla rodzin
Audioprzewodnik dla rodzin to specjalna ścieżka zwiedzania dla rodzin z dziećmi. Ścieżka zwiedzania ma formę słuchowiska. Bohaterką jest Hela – dziewczynka, która pokazuje dzieciom wystawę stałą zwracając uwagę na najważniejsze i najciekawsze fragmenty. W czasie zwiedzania Hela wskazuje drewniane tablice, czyli stacje ścieżki rodzinnej, przy których warto się zatrzymać, by rozwiązać zadanie i odbić pieczątkę. Na wyświetlaczu audioprzewodnika wyświetlają się dodatkowe informacje, zdjęcia, a nawet quizy!
- Audioprzewodnik wliczony jest w cenę biletu wstępu.
- Z audioprzewodnika dla rodzin mogą korzystać również opiekunowie, aby zwiedzać wystawę w tym samym tempie, co dzieci.
- Przybliżony czas zwiedzania z audioprzewodnikiem dla rodzin to około jednej godziny.
Stacje ścieżki rodzinnej na wystawie stałej
Ścieżka rodzinna to osiem drewnianych tablic, rozmieszczonych na całej wystawie. Można przy nich rozwiązać ciekawe zadania i odbić pieczątkę na specjalnej karcie. Kartę do pieczątek, każde dziecko dostaje przy wejściu na wystawę. Wzbogaceniem ścieżki rodzinnej jest książeczka dla dzieci z zadaniami „Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a Niekoniecznie Pożytecznych”.
- Książeczkę możesz kupić w kasie Muzeum lub online>>.
Jesteśmy przygotowani do odwiedzin najmłodszych:
- Budynek posiada dwa pokoje dla osoby z dziećmi: jeden znajduje się na poziomie 0 przy toaletach, a drugi na poziomie wystawy stałej (poziom -3, przy toaletach).
- Na wystawę można zjechać windą. Alejki na wystawie stałej są na tyle szerokie, że przemieszczanie się z pojedynczym wózkiem dziecięcym nie stanowi w większości przypadków problemu.
- W saloniku restauracyjnym na poziomie 0 znajduje się kącik zabaw dla dzieci. Kącik jest wyposażony w drewniane zabawki i mebelki dedykowane najmłodszym.
- Dzieci do 7. roku życia zwiedzają wystawę stałą oraz dworek bezpłatnie (konieczne jest pobranie biletu kontrolnego).
Z uwagi na konieczność zachowania autentyczności dworku „Milusin” i ogrodu historycznego, przestrzenie stwarzają pewne ograniczenia dla rodzin z dziećmi:
- Ścieżki w ogrodzie historycznym są wysypane żwirem i niekiedy mają poniżej 90 cm szerokości. Poruszanie się wózkiem dziecięcym może niekiedy sprawiać trudności.
- W ogrodzie nie ma miejsc do odpoczynku.
- W dworku „Milusin” nie ma toalety dla zwiedzających czy przestrzeni dla matki z dzieckiem. Prosimy o korzystanie z toalet w budynku głównym Muzeum.
- Drzwi we wnętrzach dworku „Milusin” są w większości wąskie. Pokonanie ich wózkiem dziecięcym jest bardzo trudne lub czasem niemożliwe. Zwiedzanie z dziećmi, które jeszcze nie chodzą, możliwe jest tylko z dzieckiem na rękach, w nosidłach lub w chustach. Nie jest możliwe wprowadzenie wózków dziecięcych do przestrzeni dworku.
Informacje organizacyjne – co warto wiedzieć przed wizytą
- Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2.
- Zalecamy obuwie na płaskiej podeszwie.
- Zwiedzanie wystawy stałej, zarówno samodzielne, jak i z przewodnikiem, trwa około 2 godzin. Prosimy o uwzględnienie czasu zwiedzania przy planowaniu wizyty. Brak czasu na poznanie całej wystawy nie stanowi podstawy do reklamacji czy zwrotu kosztów biletów.
- Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na półtorej godziny przed zamknięciem wystawy.
- Kasy biletowe zamykane są na godzinę przed zamknięciem Muzeum.
- Zwiedzanie ogrodu odbywa się tylko w ramach zwiedzania z przewodnikiem.
- Do dyspozycji zwiedzających oddajemy szatnię oraz zamykane na klucz szafki. Prosimy o pozostawienie plecaków, toreb i większych bagaży w szatni.
- Na wystawę stałą oraz do ogrodu historycznego zabronione jest wnoszenie oraz spożywanie posiłków i napojów.
- W Muzeum działa restauracja „Adelcia”. Restauracja jest otwarta w godzinach pracy Muzeum.
- Samochody można zaparkować na niestrzeżonym parkingu Muzeum. Parking leży przy skrzyżowaniu ulicy Jana Matejki i alei Piłsudskiego (wjazd od alei Piłsudskiego). Korzystanie z parkingu jest bezpłatne i dostępne w godzinach pracy Muzeum. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę Jak dojadę?.
Informacje organizacyjne – co warto wiedzieć przed wizytą w dworku „Milusin” wraz z ogrodem historycznym
- Wejście do dworku wraz z ogrodem historycznym jest możliwe tylko przy udziale przewodnika lub pracownika Muzeum. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 15 osób.
- Zwiedzanie dworku wraz z ogrodem historycznym z przewodnikiem trwa od 40 do 75 minut (w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych).
- Zabronione jest zwiedzanie w obuwiu typu “szpilki” ze względu na ochronę konserwatorską podłóg. Zalecamy wybór obuwia na płaskiej podeszwie.
- Zabronione jest wnoszenie oraz spożywanie posiłków i napojów na terenie ogrodu i dworku.
- Dworek nie posiada szatni. Płaszcze, kurtki i parasole są zostawiane na wieszaku w holu dworku.
- Większe torby, plecaki oraz bagaż gabarytowy, na czas zwiedzania dworku, należy zostawić w szatni w budynku głównym Muzeum.
- W dworku nie ma toalet dla zwiedzających. Toalety dostępne są wyłącznie w budynku głównym.
- Zwiedzanie dworku z dziećmi, które jeszcze nie chodzą, możliwe jest tylko z dzieckiem na rękach, w nosidłach lub w chustach. Nie jest możliwe wprowadzenie wózków dziecięcych do przestrzeni dworku “MIlusin”. Wózki można zostawić w szatni w budynku głównym lub w holu dworku.
- Dworek nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu.
Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Muzeum.
Informacja dla odwiedzających: [email protected]
Rezerwacja zwiedzania z przewodnikiem oraz zajęć edukacyjnych: [email protected]
Telefon kontaktowy (informacja, rezerwacja): (22) 77 88 000
Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.