Siirry sisältöön

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty dla małych szkół, realizowane w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”. W poprzednich edycjach nasi edukatorzy muzealni spotykali się z uczniami w szkołach na dwudniowych warsztatach: „Niepodległość uskrzydla” oraz „Wizje w budowie”.

W tym roku zapraszamy na zajęcia online. Temat tegorocznych warsztatów odnosi się do setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Celem naszych zajęć będzie przybliżenie historii sprzed 100 lat oraz stworzenie wspólnego upamiętnienia wydarzeń i osób z nimi związanych. Program spotkań podzielony jest na IV etapy : Działanie wprowadzające (działanie samodzielne uczniów), I dzień (spotkanie online)– Pamięć , II dzień (spotkanie online)– Upamiętnienie, Działanie własne (działanie samodzielne uczniów)– a jednak wspólne.

Dla kogo: klasy 7-8 szkoły podstawowej
Kiedy: grudzień 2020 – luty 2021
Gdzie: platforma ZOOM

ZAJECIA BEZPŁATNE

Działanie wprowadzające

Uczniowie zapoznają się we własnym zakresie z materiałami o wojnie polsko – bolszewickiej, udostępnionymi na stronie muzeum. Znajdą tam wybrane przez nas atrakcyjne materiały: pogrupowane linki do stron, platform, filmów i programów. Zadaniem uczniów będzie zapoznanie się z nimi indywidulanie lub w podgrupach, a wiedza zdobyta w trakcie pracy będzie wykorzystywana na warsztatach organizowanych przez muzeum.

I dzień – warsztat „Pamięć”

Czas: 120 minut (tym przerwa)
W trakcie pierwszego spotkania na ZOOM uczniowie w podgrupach za pomocą konkretnych materiałów źródłowych: zdjęć i filmów, a także przestrzenie ekspozycji stałej w Muzeum, wraz z edukatorem będą zastanawiali się, jak wyglądała pamięć o wojnie 1920 roku przed II wojną światową i w czasach PRL-u , a jak wygląda obecnie.

II dzień – warsztat „Upamiętnienie”

Czas: 120 minut (tym przerwa)
Podczas kolejnego spotkania uczniowie poznają sposoby upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych w przestrzeni publicznej i prywatnej. : Wspólnie zastanowią się, jaką formę wybraliby sami aby w 2020 roku w przestrzeni społecznej upamiętnić wydarzenia sprzed 100 lat.

Działanie własne – a jednak wspólne!

Efekty działań wszystkich uczniów zostaną wykorzystane we wspólnej instalacji artystycznej, , która powstanie w nowym budynku muzeum i będzie upamiętniać ważne dla Polaków i znamienne w skutkach wydarzenie historyczne sprzed 100 lat.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?
CHCESZ POZNAĆ PROGRAM I JEGO PROWADZĄCYCH?

Napisz do nas, a my wyślemy Ci zaproszenie na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 1.12.2020 od godzinie 18:00 na komunikatorze ZOOM.

Dodatkowe informacje: m.pawlak@muzuempilsudski.pl

 

Copyrights 2018, Muzeum Józefa Piłsudskiego.

strony internetowe Millenium Studio