Siirry sisältöön

„Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a niekoniecznie Pożytecznych”

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Robisz.to rozpoczęło cykl warsztatów rodzinnych. Celem projektu jest zaproszenie do wspólnego działania dzieci i dorosłych i pokazanie im, że nauka historii nie musi być nudna.

Pomysł na warsztaty zaczerpnięty został z idei FabLabu (z ang. Fabrication Laboratory), czyli rodzaju pracowni dającej możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów, do których potrzebne są narzędzia, odpowiednia przestrzeń oraz wiedza techniczna. W 2008 roku prof. Paulo Blikstein ze Stanford University postanowił przeszczepić ideę FabLabów adresowanych tradycyjnie do dorosłych, na grunt edukacji dzieci i młodzieży. Idąc tym tropem, postanowiliśmy sprawdzić, czy tego typu zajęcia mogą z powodzeniem być realizowane przez instytucję kultury. Warsztaty rodzinne organizowane przez Muzeum są przykładem takiego działania, które łączy przekazywanie wiedzy historycznej z majsterkowaniem.

Warsztaty rodzinne to nie tylko okazja, by poznać historię z nieco innej perspektywy, ale też pobyć z najbliższymi. Józef Piłsudski chętnie spędzał czas ze swoimi córkami – Wandą i Jadwigą. Wspólnie założyli nawet Towarzystwo Rzeczy Przyjemnych a niekoniecznie Pożytecznych, do którego mogli należeć tylko nieliczni, wybrani dorośli, ale przede wszystkim dzieci. Zainspirowani wyjątkową więzią łączącą Piłsudskiego z córkami, taką właśnie nazwę postanowiliśmy nadać również cyklowi naszych warsztatów rodzinnych. Naszym celem jest zaproponowanie takich działań edukacyjnych, które będą ciekawe dla dzieci i dorosłych oraz staną się pretekstem do podejmowania wspólnej aktywności.

Copyrights 2018, Muzeum Józefa Piłsudskiego.

strony internetowe Millenium Studio